About Sina

Kendim hakkında bilgiler

 

İsmim Sina Afra – 21 Ekim doğum günüm. Ailem İstanbullu, nüfus kaydım İstanbul / Kadıköy ancak babam diplomat olduğundan hayatımın çok büyük bir bölümü yurtdışında geçti.

 

Girişimci olmaya karar vermeden önce meslek hayatımda iki yerde çalıştım: KPMG ve eBay.

Bir danışmanlık ve mali müşavirlik şirketi olan KPMG’de 12 senem geçti. Üniversiteyi bitirir bitirmez orada başladım. 150’den fazla projenin içinde bulundum, bunların arasında en çok sevdiğim ve keyif aldıklarımın şirket satın alma projeleri olduğunu fark ettim. Bugüne kadar kalbimin derinliklerinde bir “deal maker” profili saklıdır. KPMG’den ayrılırken, Principal pozisyonundaydım, Strategy, Processes and Transformation grubundan sorumluydum.

 

İş hayatımdaki ikinci durağım eBay oldu. KPMG’den ayrıldıktan sonra eBay Almanya İcra Kurulu’nda görevime başladım. eBay’de Almanya Strateji’den, Avrupa’daki şirket satınalmalarından ve iş geliştirmeden sorumluydum. eBay bünyesinde GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi ve eBay Türkiye temsilcisi olarak  Türkiye’ye taşındım. eBay için yaptığım tüm satınalmaların içinde Gittigidiyor ortaklığının her zaman özel bir yeri vardır.

 

eBay’de sayesinde tanıştığım bir girişimcinin verdiği ilhamla girişimci olmaya karar verdim. Ve hayatım değişti.

 

Markafoni. Kurucu ortağı olduğum Markafoni’nin  Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’luğunu yaptım. 2011’de  Markafoni grubunun çoğunluğunu Güney Afrikalı Naspers’a sattık – bu Türk internet tarihinin en büyük satışlarından biri oldu. En büyük satışlardan biri olmasının yanısıra, Markafoni şimdiye kadar 2.5 senede en hızlı büyüyen ve kısa sürede en çok değer yaratan şirket oldu. Markafoni’yi kurmak iş hayatımdaki en güzel karardı. Markafoni ile beraber girişimcilik dönemim başladı. Markafoni dışında Zizigo, MissPera, Modnakasta (Ukrayna), Brandsexclusive (Avustralya), BrandsGalaxy (Yunanistan), Brandmarka (Güney Kore) gibi toplamda 20 dijital girişimin kurucusu oldum. 2014 ortasında Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olduğum Markafoni’den kalan hisselerimi satıp, ayrıldım.

 

Evtiko.com – Kurucusu olduğum Evtiko ile 2016 ortasında çok değerli bir ekip ile yeni bir serüvene yelken açtık. Ev satma deneyimini dijital çağa taşıyoruz ve yeni nesil gayrimenkul kavramını sahiplenen bir yapıyız. Evinizi 3 günde araba satar gibi satmak istiyorsanız, sizi bekleriz.

 

 

Girişimcilik hayatımdaki vazgeçilmez oldu. Girişimcilik sayesinde ulaştıklarımı bir nebze geri verebilmek için 2014’te yardımcı olan sayısız dostum ile beraber Türkiye Girişimcilik Vakfının” kurulmasında ön ayak oldum. Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek için yola çıkmış bulunuyor. Sadece kurumsal ve bireysel bağışlarla finanse edilen vakıf, 2017 itibariyle 100 tane Fellow’u bünyesinde barındırıyor. 2014 senesinde 6 bin adayın başvurduğu Girişimcilik Vakfı’na 2016’da 60 bin aday başvurdu. Kuruluşundan beri geçen üç yılda Girişimcilik Vakfı’ı gençlerin Türkiye’de en çok içinde olmak istedikleri yapılardan biri oldu.

 

Melek Yatırımcı olarak 2007’den beri yatırım yapıyorum. Türkiye başta olmak üzere, Almanya, ABD, Hollanda, İngiltere, Güney Afrika’da ve İsviçre’de yatırımlarım var. Girişimci odaklı bir yatırımcıyım – yani girişimcinin tutkusu ve heyecanı benim için çok önemli. Uygulamaya her zaman fikirden çok daha büyük prim veriyorum. Ve gelir modeline bakıyorum. Yatırım yapmasam da bana ulaşan girişimcilere yardımcı olmaya çalışırım. Melek yatırım faaliyetlerimi Founderone isimli bir yatırım şirketi altında topladım. 2017’e kadar toplam 24 tane yatırım yapmış bulunuyorum.

 

Hayatım boyunca ödül aldığımda hep utanmışımdır. Hep sonradan sevinebildim. Şu ana kadar yurt içinde ve yurt dışında 20’ye yakın ödüle layık görülmüşüm. Halk oylamasıyla kazandığım için beni özellikle sevindiren iki ödül Webrazzi’nin “Yılın Melek Yatırımcısı” ve “Yılın Web Girişimcisi” ödülleri oldu. Bir de 2014 ve 2015’te Avrupa’nın en önemli 100 girişimcisinden biri seçilmek beni çok onurlandırdı (Wired Dergisi). 2015’teki listede tek Türk bendim. Onun dışında kazandığım ödüller de benim için çok önemli olmuştur. 2016 senesinde ilk defa Dünya’nın en önemli 100 Teknoloji insanından biri seçildim (Wired Dergisi). Sanırım hayatımda en gurur duyduğum ödül bu ödül olmuştur.

 

2016’da ilk defa hissemin olmadığı bir şirkette Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak bir görev kabul ettim: DeFacto. Türkiye’nin en büyük perakendecilerinden biri olan DeFacto aynı zamanda çok büyük bir girişimcilik hikayesi. Ve heyecan bir bir vizyonla geleceği inşa ediyorlar. Hayatımda olan diğer şirketim ise Undo-Labs – tamamen ekoloji ve tasarımın sentez olduğu bir yapı. İlk ürünümüz ayakkabı bağcıkları oldu – yavaş yavaş onları dünyaya yayıyoruz.

 

Spor müsabakalarına özel bir ilgim her zaman olmuştu, özellikle futbola. Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmam. Türk takımları uluslararası müsabakalarda oynadığında, hepsini desteklerim. Fenerbahçe’nin geleceğinin çok iyi olduğuna inancım tamdır. 2016’den itibaren 1907 Fenerbahçe takımı ile profesyonel eSpor sahasına adım attım.

 

Okumakta olduğunuz blogum dışında arada bir bilimsel ve popüler dergiler için yazıyorum. Eskiden beri yazarım. İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak yayınlanmış 100’ün üstünde makalem var.

 

 

 

Benimle irtibat…

 

Beni Twitter’dan takip edebilirsiniz: sinaafra

 

Linkedin profilimde benimle ilgili bazı ek biligiler bulabilirsiniz. Ekşi Sözlükte de az ve öz ek bilgiler mevcut.

 

XİNG, Friendfeed ve Google+ profillerimi aktif olarak kullanmıyorum. Zamanında hepsini kullandım, ama Twitter, Facebook ve Linkedin’den sonra onlar artık pasif profil oldu. Facebook profilim Twitter’dan sonra en aktif kullandığım profilim.

Kendi çektiğim resimleri ve beğendiğim fotoğrafları instagr.am ‘da bulabilirsiniz. İstanbul’un güzel karelerini yakalamaya çalışıyorum. Arada bir ziyaret ettiğim başka güzel yerlerin fotograflarını da ekliyorum.

 

Eğer bir projenizi veya girişiminizi benimle paylaşmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki email adresim üzerinden paylaşın – Facebook üzerinden mesaj veya Twitter DM veya Linkedin mesajlarına projelerinizi yazmayın.

Elektronik Posta adresim sina.afra@gmail.com. Bana yazanlar bilir, herkese geri dönmeye özen gösteriyorum. Ama yazanlardan kısa ve öz yazmalarını rica ediyorum.

 

 

 

Konuşmalar

 

Konuşmacı olarak yurtiçi ve yurtdışında sürekli seminerlere ve toplantılara katılıyorum. Gelen talepleri elimden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyorum ama konuşmaları neden yaptığımı anlatıp, düşüncelerimi paylaşmak isterim

  • Sadece belirli konular hakkında konuşmaya özen gösteriyorum.
  • Bunlar sırasıyla eTicaret, Türk online sektörü, girişimcilik, liderlik  ve yatırımcılık.
  • Eğitim kurumlarına (lise, üniversite, vb.) özellikle zaman ayırmaya özen gösteriyorum.
  • Aynı özen Sivil Toplum Kurumları için geçerli.
  • Genelde haftada birden fazla konuşma yapmıyorum.
  • Konuşma talepleri için yukarıdaki e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.
  • En azından 10 hafta öncesinden iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum.

 

 

 

Please find below my short bio for free usage:

 

Sina Afra

Sina is a Serial Entrepreneur. His latest endeavor is Evtiko.com which he founded and serves as CEO. Before that he was the Founder of Markafoni, the first and leading Online Fashion site of Turkey. Markafoni became the first Turkish internet company expanding beyond the borders of Turkey: Markafoni launched sites in Australia, Ukraine, Greece and Poland between 2009 and 2011. In Turkey, Markafoni established zizigo.com as well as Misspera.com and acquired enmoda.com. Sina served until 2014 as Chairman and CEO. 
The Naspers Group acquired in July 2011 a majority stake at Markafoni and signed for one of the biggest deals in the Turkish internet. 
Sina is also an active Business Angel and invests in early stage start-ups. He is the President of the Entrepreneur Foundation, Board Member of Endeavor Turkey and TÜSİAD Member 
Sina has been elected as the “Internet Entrepreneur of the Year” and “Business Angel of the Year” in Turkey. Markafoni won several awards: “Best Web Start-up 2011” and “Best Online Fashion Site in 2011, 2012 and 2013”. The Wired UK magazin elected in 2012 and 2013 Markafoni to the hottest 100 companies in Europe. Sina was also selected (2014 & 2015) to the Top 100 most influential tech people Europe. In 2016 he was selected as one of Top 100 most influential tech people in the World (Wired Magazine) 
Prior to Markafoni, Sina spent more than 5 years with eBay and 12 years with KPMG. Sina received a “Diplom Kaufmann” from Münster University and joined later Harvard Business School. He speaks five languages. He shares his thoughts on eCommerce in his personal blog www.sinaafra.com and on twitter (@sinaafra). 

 

I am invested in 24 internet companies around the world – some are Cloakroom, Nasılkolay or Lidyana. Please find more information on Founderone which is my investment company.

Sina Afra - Marketing Talks Sina Afra Sina Afra Markafoni Sina Afra Konferans Sina Afra Speaker Sina Afra Evtiko Burda 2013 Social Media Analysis DLD 12