Kendim hakkında bilgiler

İsmim Sina Afra – 21 Ekim doğum günüm. Ailem İstanbullu, nüfus kaydım İstanbul / Kadıköy ancak babam diplomat olduğundan hayatımın çok büyük bir bölümü yurtdışında geçti.

Girişimci olmaya karar vermeden önce meslek hayatımda iki yerde çalıştım: KPMG ve eBay.

Bir danışmanlık ve mali müşavirlik şirketi olan KPMG’de 12 senem geçti. KPMG’den Yönetici Ortak (Partner) olarak ayrıldım.

İş hayatımdaki ikinci durağım eBay oldu. eBay Almanya İcra Kurulu’nda görevime başladım. Gittigidiyor’un ilk satın almasını eBay adına ben yapmıştım. eBay bünyesinde GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi ve eBay Türkiye temsilcisiydim.

eBay’de sayesinde tanıştığım bir girişimcinin verdiği ilhamla girişimci olmaya karar verdim. Ve hayatım değişti.

Markafoni. Kurucu ortağı olduğum Markafoni’nin  Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’luğunu yaptım. 2011’de  Markafoni grubunun çoğunluğunu Güney Afrikalı Naspers’a sattık – bu Türk internet tarihinin en büyük satışlarından biri oldu. En büyük satışlardan biri olmasının yanısıra, Markafoni şimdiye kadar 2.5 senede en hızlı büyüyen ve kısa sürede en çok değer yaratan şirket oldu. Markafoni dışında Zizigo, MissPera, Modnakasta (Ukrayna), Brandsexclusive (Avustralya), BrandsGalaxy (Yunanistan), Brandmarka (Güney Kore) gibi toplamda 20 dijital girişimin kurucusu oldum. 2014 ortasında Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olduğum Markafoni’den kalan hisselerimi satıp, ayrıldım.

Tiko – Kurucusu olduğum Tiko ile yeni bir serüvene yelken açtık. Operasyonumuz Avrupa’da, geliştirme merkezimiz İstanbul’da. Avrupa’da hızlıca genişliyoruz. Ev satma deneyimini dijital çağa taşıyoruz ve yeni nesil gayrimenkul kavramını sahiplenen bir yapıyız. Türkiye’den çıkan, Avrupa’da yayılan bir girişim olmak istiyoruz.

Girişimcilik hayatımdaki vazgeçilmez oldu. Girişimcilik sayesinde ulaştıklarımı bir nebze geri verebilmek için 2014’te yardımcı olan sayısız dostum ile beraber Türkiye Girişimcilik Vakfını kurdum. Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek için yola çıkmış bulunuyor. Sadece kurumsal ve bireysel bağışlarla finanse edilen vakıf, 2019 itibariyle yüzlerce Fellow’u bünyesinde barındırıyor. 2014 senesinde 6 bin adayın başvurduğu Girişimcilik Vakfı’na 2019’da 112 bin aday başvurdu. Kuruluşundan beri geçen yıllarda Girişimcilik Vakfı’ı gençlerin Türkiye’de en çok içinde olmak istedikleri yapılardan biri oldu.

Melek Yatırımcı olarak 2007’den beri yatırım yapıyorum. Türkiye başta olmak üzere, Almanya, ABD, Hollanda, İngiltere, Güney Afrika’da ve İsviçre’de yatırımlarım var.  2019ae kadar toplam 35 tane yatırım yapmış bulunuyorum. Yatırımlarımı “Aile Ofisimiz” Afra Global 3 üzerinden yapıyorum. Yatırımlarımı merak edenler detaylarını Crunchbase gibi platformlarda inceleyebilir.

Hayatım boyunca ödül aldığımda hep utanmışımdır. Hep sonradan sevinebildim. Şu ana kadar yurt içinde ve yurt dışında 30’dan fazla ödüle layık görülmüşüm.

Forbes Dergisi tarafından 2019’da “Türkiye’nin En Büyük Zihinleri” ödülüne  layık görülen 38 kişiden biri oldum.

Dünya’nın en önemli 100 Teknoloji insanından biri seçildim (Wired Dergisi). Sanırım hayatımda en gurur duyduğum ödül bu ödül olmuştur.

Halk oylamasıyla kazandığım için beni özellikle sevindiren iki ödül Webrazzi’nin “Yılın Melek Yatırımcısı” ve “Yılın Web Girişimcisi” ödülleri oldu.

Bir de 2014 ve 2015’te Avrupa’nın en önemli 100 girişimcisinden biri seçilmek beni çok onurlandırdı (Wired Dergisi). 2015’teki listede tek Türk bendim. Onun dışında kazandığım ödüller de benim için çok önemli olmuştur.

2016’da ilk defa hissemin olmadığı bir şirkette Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak bir görev kabul ettim: DeFacto. Türkiye’nin en büyük perakendecilerinden biri olan DeFacto aynı zamanda çok büyük bir girişimcilik hikayesi. Ve heyecan bir bir vizyonla geleceği inşa ediyorlar.

Spor müsabakalarına özel bir ilgim her zaman olmuştu, özellikle futbola. Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmam. Türk takımları uluslararası müsabakalarda oynadığında, hepsini desteklerim. Fenerbahçe’nin geleceğinin çok iyi olduğuna inancım tamdır. 2018’den beri Fenerbahçe Futbol AŞ Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesiyim. Bu yönetim kurulu üyeliğini hayatımdaki görevlerin arasında en kutsalı olarak görürüm.

2016’da 1907 Fenerbahçe Espor takımını 1907 Fenerbahçe Derneği çatısının altında kurulmasına ön ayak oldum ve Başkanı olarak profesyonel eSpor sahasına adım attım. 2017 TBF Türkiye, 2019 KMF Türkiye şampiyonu olduk. 2017’de katıldığımız Dünya Şampiyonasında çubuklu formamızı 52 milyon kişi naklen izledi. 2018’de Milliyet Spor ödülleri dahil sayısız ödüle layık görüldük. 2019’da hayata geçirilen Akademi Ligini de şampiyonluk bitirdik. Gençlerin sporu espor, geleceğin sporu espor.

Okumakta olduğunuz blogum dışında arada bir bilimsel ve popüler dergiler için yazıyorum. Eskiden beri yazarım. İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak yayınlanmış 100’ün üstünde makalem var.

Benimle irtibat…

Beni Twitter’dan veya Instagram’dan takip edebilirsiniz: sinaafra

Linkedin profilimde benimle ilgili bazı ek biligiler bulabilirsiniz.

XİNG, Friendfeed, Google+ profillerim tabii ki ebediyete intikal etti. Facebook profilimi de az kullanıyorum.

Eğer bir projenizi veya girişiminizi benimle paylaşmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki email adresim üzerinden paylaşın – Facebook üzerinden mesaj veya Twitter DM veya Linkedin mesajlarına projelerinizi yazmayın.

Elektronik Posta adresim sina.afra@gmail.com. Bana yazanlar bilir, herkese geri dönmeye özen gösteriyorum. Ama yazanlardan kısa ve öz yazmalarını rica ediyorum. Ben de kısa ve öz yazarım.

Konuşmalar

Konuşmacı olarak yurtiçi ve yurtdışında sürekli seminerlere ve toplantılara katılıyorum. Gelen talepleri elimden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyorum ama konuşmaları neden yaptığımı anlatıp, düşüncelerimi paylaşmak isterim

  • Sadece belirli konular hakkında konuşmaya özen gösteriyorum.
  • Bunlar sırasıyla Girişimcilik, Türk online sektörü, liderlik  ve yatırımcılık.
  • Eğitim kurumlarına (lise, üniversite, vb.) özellikle zaman ayırmaya özen gösteriyorum.
  • Aynı özen Sivil Toplum Kurumları için geçerli.
  • Genelde haftada birden fazla konuşma yapmıyorum.
  • Konuşma talepleri için yukarıdaki e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.
  • En azından 10 hafta öncesinden iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum.

Please find below my short bio for free usage:

Sina Afra

Sina is a Serial Entrepreneur. His latest endeavor is Tiko which he founded and serves as CEO. Before that he was the Founder of Markafoni, the first Online Fashion site of Turkey. Markafoni became the first Turkish internet company expanding beyond the borders of Turkey: Markafoni launched sites in Australia, Ukraine, Greece and Poland . Sina served until 2014 as Chairman and CEO. 
The Naspers Group acquired in July 2011 a majority stake at Markafoni and signed for one of the biggest deals in the Turkish internet. 
Sina is also an active Business Angel and invests in early stage start-ups. He has 35 angel investments. He is the President of the Entrepreneur Foundation, former Board Member of Endeavor Turkey and serves at the Board of Fenerbahçe Futbol AS as Board Member. 
Sina has been elected as the “Internet Entrepreneur of the Year” and “Business Angel of the Year” in Turkey. Markafoni won several awards: “Best Web Start-up ” and “Best Online Fashion Site” in several years. The Wired UK magazin elected Markafoni two times to the hottest 100 companies in Europe. Sina was also selected (2014 & 2015) to the Top 100 most influential tech people Europe. In 2016 he was selected as one of Top 100 most influential tech people in the World (Wired Magazine). The Forbes Magazin selected him 2019  as one of the 100 brightest minds in Turkey.
Sina is also president of 1907 Fenerbahçe esports – one of the biggest esports organizations in Turkey. 
Prior to his Entrepreneurship career, Sina spent more than 5 years with eBay and 12 years with KPMG. Sina received a “Diplom Kaufmann” from Münster University and joined later Harvard Business School. He speaks five languages. He shares his thoughts on eCommerce in his personal blog www.sinaafra.com and on twitter (@sinaafra). 

Sina Afra - Marketing Talks Sina Afra Sina Afra Markafoni Sina Afra Konferans Sina Afra Speaker Sina Afra Evtiko

Burda 2013

Social Media Analysis DLD 12

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir