Dünyanın Ucundaki Fener: Conversion Rate


Bayrağı olmayan ülke nasıl olmazsa, kalbi atmayan insan nasıl yaşayamıyorsa, Conversion Rate’i iyi olmayan eTicaret sitesi, hiç bir zaman başarılı olamaz.

Conversion Rate bir eTicaret sitesinin en önemli, en kıymetli verisidir. Kalbidir, en merkezi noktasıdır. İsterseniz en büyük trafiği sitenize getirin, isterseniz tüm bütçenizi trafiğe gömün – Conversion Rate iyi olmadığı zaman, hiç bir değeri yok. Eminim buraya kadar hepimiz hemfikiriz. İşin püf noktası ise Conversion Rate’i a) tanımlamak b) ölçmek ve c) geliştirmek.

a) TANIMLAMAK
Tek geçerli bir Conversion Rate tanımı yok. Her eTicaret sitesinin kendi dinamiklerine göre bu tanımlamayı yapması lazım. “Satılan Ürün” ve “Tekil Ziyaretçi” bir tanım olabilir veya “Siparişler” ve “Toplam Ziyaretler” başka bir tanım olabilir. Genelde sitedeki en anlamlı satış verisiyle, kullanıcıların dinamiklerini en iyi yansıtan kurgu seçilir. Birde hiçbir eTicaret şirketinin tek bir Conversion Rate’i yoktur. Nasıl bir uçak sadece bir göstergeyle uçamaz, aynısı eTicaret için geçerli.

b) ÖLÇMEK
Günlük ve haftalık izlemeniz gereken bir veridir, Conversion Rate. Genelde izlemeler artık sistem üzerinden yapılıyor.Bir daha bir excel listelerine bakmak gerekmiyor. Eğer Conversion Rate’inizi hergün ve her hafta izlemiyorsanız, çok anlamı kalmıyor. Conversion Rate’inizi ezbere bilmeniz lazım desem çok abartmamış olacağım.

c) GELİŞTİRMEK
Tanımladıktan ve ölçümledikten sonra, bence, yönetimin gündemindeki en önemli konu Conversion Rate nasıl gelişir olmalı. Kullanıcı deneyimi, fiatlandırma stratejisi, sunulan ürün yelpazesi genelde Conversion Rate üzerindeki en önemli üç etken. Her biri derya gibi alanlar tabii ki. Sadece bir tanesinin detaylarına inmek için bir kitap yazılabilinir Ama “iyi” ve “kötü” eTicaret arasındaki fark tamamen burada. Bu konuya hergün zaman ayıranlar, bunun uygulamasını daha iyi yapanlar, uzun vadede daha iyi Conversion Rate’ler elde ediyor.

Bugün sadece kısa biri giriş yazısı yazmak istedim. Önümüzdeki aylarda Conversion Rate hakkında bazı örneklerim / eklemelerim olacak. Yakın zaman önce ABD’de yayınlanan bir Conversion Rate tablosunun örneğini paylaşıyorum. İçinde çok değerli bilgiler var ama hepsi Türkiye’ye uyarlanamıyor. Bu sorun değil – yeterki herkes kendi süreçleri üzerinden geçerken bir ilham kaynağı olsun.

Not: Conversion Rate için sizce en güzel tercüme ne olabilir? (Dilerseniz tekliflerinizi twitter’dan da paylaşabilirsiniz: @sinaafra)

YORUMLAR

 1. Üzeyir AKÇAL

  Groupon modelinin düşüşündeki en önemli etken diyebilirmiyiz?

 2. Sukru

  Conversion rate = gerçekle yüzleşme 🙂
  Çok güzel özetlemişsiniz, elinize sağlık.

  Ben payıma düşen aldım ama mevsimsellik etkisini de unutmamak lazım. Zira, işler bazı dönemlerde yavaşlar. Çünkü insanların denize gitme, memlekete gitme gibi ihtiyaçlarının zamanları gelmiş olabilir, dolayısı ile üst baş almaya zamanları veya paraları veya adresleri olmayabilir 🙂 bu yoksunlukları, her zaman ziyaret edip alışveriş yaptıkları sitelere girmelerine engel değildir ama alım yapmalarına engel olabilir. Bu durum conversion rate oranlarının negatife dönüşmesine etken olabilir.

 3. Hakan YALÇIN

  Bu yıl Cannes Lions’ta ;
  “tüketici, tüketim, hedef kitle, kâr”
  gibi sözcüklerin yerini
  “sorumluluk, saygı, sevgi, paylaşım, cesaretlendirme”

  benzeri olumlu kavramlar aldığını duydum .

  Unutmayın , Daha Önemli olan “Happy Customer Optimization” .

  Sina bey in söylemiş olduğu gibi bu konu derin derya ben şimdi bir yazmaya başlar isem en az 50 sayfa kitap çıkarırım. Dönüşüm konusu çok farklı bir konu ….. ” DNA ” zincirlerine inmemiz lazım .

  Benimde uzun süredir üzerinde çalıştığım konulardan bir tanesi , hatta bu yorumu yazmadan önce şirkette ( işim e-ticaret ) raporlama ve istatistik çıkartıyordum bu işe aşığım ama ben bile bir çok sürpriz ile karşılaşıyorum.

  “doğru öngörü” arkadaşlar , sizi alır başarı havuzunun içine fırlatır ( nokta ) h.y

 4. Elçin Kaçar

  Conversion Rate’e en basit olarak şöyle bir karşılık buldum: Mutlu Kullanıcı Yüzdesi
  🙂

 5. luisepeb

  Dünyanın Ucundaki Fener: Conversion Rate is a good article. I liked reading this. If you want, check out my web-site.

 6. http://www.cafya.com/

  Wonderful blog structure! I’m very happy when I read a good article on the world wide web. Thanks for sharing and I hope you will share more great content soon.

 7. here

  Awesome writing in Sina Afra | Observations & Thoughts on eCommerce. I liked reading this article. If you want, please visit my website.

 8. HOZNrmQ5Ygb21

  248810 419461Outstanding post, I conceive website owners should learn a lot from this blog its real user pleasant. 222208

 9. Anonymous

  262151 14159Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Any way I

 10. Lastminutes

  409553 276210I believe 1 of your commercials caused my internet browser to resize, you might properly want to put that on your blacklist. 420777

 11. auto like facebook

  538487 374778Hi, in the event you want to get higher rankings, you need to take a look at the plugin I left in my link, it will assist. 393752

 12. Easter Presents Available

  678682 425107You created some decent points there. I looked online for the issue and found most people may go as well as using your internet site. 235806

 13. sculpture sur bois

  936901 632796Attractive part of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I

 14. voir le site

  9099 546590Ich kenne einige Leute, die aus Kanadakommen. Eines Tages werde ich auch dorthin reisen Lg Daniela 650949

 15. news

  767979 198237Someone necessarily assist to make critically articles I

 16. click here now

  45681 936971Where else may anyone get that kind of information in such a perfect method of writing? 214150

 17. crossbow games

  927565 390792Thanks for the weblog loaded with so several details. Stopping by your weblog helped me to get what I was searching for. 893085