Kendim hakkında bilgiler

İsmim Sina Afra – 21 Ekim doğum günüm. Ailem İstanbullu, nüfus kaydım İstanbul / Kadıköy ancak babam diplomat olduğundan hayatımın çok büyük bir bölümü yurtdışında geçti.

Girişimci olmaya karar vermeden önce meslek hayatımda iki yerde çalıştım: KPMG ve eBay.

Bir danışmanlık ve mali müşavirlik şirketi olan KPMG’de 12 senem geçti. KPMG’den Yönetici Ortak (Partner) olarak ayrıldım.

İş hayatımdaki ikinci durağım eBay oldu. eBay Almanya İcra Kurulu’nda görevime başladım. Gittigidiyor’un ilk satın almasını eBay adına ben yapmıştım. eBay bünyesinde GittiGidiyor Yönetim Kurulu Üyesi ve eBay Türkiye temsilcisiydim.

eBay’de sayesinde tanıştığım bir girişimcinin verdiği ilhamla girişimci olmaya karar verdim. Ve hayatım değişti.

Markafoni. Kurucu ortağı olduğum Markafoni’nin  Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’luğunu yaptım. 2011’de  Markafoni grubunun çoğunluğunu Güney Afrikalı Naspers’a sattık – bu Türk internet tarihinin en büyük satışlarından biri oldu. En büyük satışlardan biri olmasının yanısıra, Markafoni şimdiye kadar 2.5 senede en hızlı büyüyen ve kısa sürede en çok değer yaratan şirket oldu. Markafoni dışında Zizigo, MissPera, Modnakasta (Ukrayna), Brandsexclusive (Avustralya), BrandsGalaxy (Yunanistan), Brandmarka (Güney Kore) gibi toplamda 20 dijital girişimin kurucusu oldum. 2014 ortasında Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olduğum Markafoni’den kalan hisselerimi satıp, ayrıldım.

Tiko – Kurucusu olduğum Tiko ile yeni bir serüvene yelken açtık. Operasyonumuz Avrupa’da, geliştirme merkezimiz İstanbul’da. Avrupa’da hızlıca genişliyoruz. Ev satma deneyimini yapay zekanın yardımıyla dijital çağa taşıyoruz. Türkiye’den çıkan, Avrupa’da yayılan bir girişim olmak istiyoruz.

Girişimcilik hayatımdaki vazgeçilmez oldu. Girişimcilik sayesinde ulaştıklarımı bir nebze geri verebilmek için 2014’te yardımcı olan sayısız dostum ile beraber Türkiye Girişimcilik Vakfını kurdum. Girişimcilik Vakfı, Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek için yola çıkmış bulunuyor. Sadece kurumsal ve bireysel bağışlarla finanse edilen vakıf, 2019 itibariyle yüzlerce Fellow’u bünyesinde barındırıyor. 2014 senesinde 6 bin adayın başvurduğu Girişimcilik Vakfı’na 2022’de 132 bin aday başvurdu. Kuruluşundan beri geçen yıllarda Girişimcilik Vakfı’ı gençlerin Türkiye’de en çok içinde olmak istedikleri yapılardan biri oldu.

Melek Yatırımcı olarak 2007’den beri yatırım yapıyorum. Türkiye başta olmak üzere, Almanya, ABD, Hollanda, İngiltere, Güney Afrika’da ve İsviçre’de yatırımlarım var.  2020’ye kadar toplam 42 tane yatırım yapmış bulunuyorum. Yatırımlarımı “Aile Ofisimiz” Afra Global 3 üzerinden yapıyorum. Yatırımlarımı merak edenler detaylarını Crunchbase gibi platformlarda inceleyebilir.

Hayatım boyunca ödül aldığımda hep utanmışımdır. Hep sonradan sevinebildim. Şu ana kadar yurt içinde ve yurt dışında 30’dan fazla ödüle layık görülmüşüm.

Forbes Dergisi tarafından 2019’da “Türkiye’nin En Büyük Zihinleri” ödülüne  layık görülen 38 kişiden biri oldum.

Dünya’nın en önemli 100 Teknoloji insanından biri seçildim (Wired Dergisi). Sanırım hayatımda en gurur duyduğum ödül bu ödül olmuştur.

Halk oylamasıyla kazandığım için beni özellikle sevindiren iki ödül Webrazzi’nin “Yılın Melek Yatırımcısı” ve “Yılın Web Girişimcisi” ödülleri oldu.

Bir de 2014 ve 2015’te Avrupa’nın en önemli 100 girişimcisinden biri seçilmek beni çok onurlandırdı (Wired Dergisi). 2015’teki listede tek Türk bendim. Onun dışında kazandığım ödüller de benim için çok önemli olmuştur.

2016’da ilk defa hissemin olmadığı bir şirkette Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak bir görev kabul ettim: DeFacto. Türkiye’nin en büyük perakendecilerinden biri olan DeFacto aynı zamanda çok büyük bir girişimcilik hikayesi. 

Spor müsabakalarına özel bir ilgim her zaman olmuştu, özellikle futbola. Fenerbahçeliyim. Fenerbahçe’nin maçlarını kaçırmam. Türk takımları uluslararası müsabakalarda oynadığında, hepsini desteklerim. Fenerbahçe’nin geleceğinin çok iyi olduğuna inancım tamdır. 

2016’da 1907 Fenerbahçe Espor takımını 1907 Fenerbahçe Derneği çatısının altında kurulmasına ön ayak oldum ve Başkanı olarak profesyonel eSpor sahasına adım attım. 2017 TBF Türkiye, 2019 ve 2020 KMF Türkiye şampiyonu olduk. 2017’de katıldığımız Dünya Şampiyonasında çubuklu formamızı 52 milyon kişi naklen izledi. 2018, 2019 ve 2020’de Milliyet Spor ödülleri dahil sayısız ödüle layık görüldük. 2021’de Fenerbahçe Spor Kulubü Genel Kurulu bir espor şubesinin kurulmasını onayladı. 

Okumakta olduğunuz blogum dışında arada bir bilimsel ve popüler dergiler için yazıyorum. Eskiden beri yazarım. İngilizce, Almanca ve Türkçe olarak yayınlanmış 100’ün üstünde makalem var.

Benimle irtibat…

Beni Twitter’dan veya Instagram’dan takip edebilirsiniz: sinaafra

Linkedin profilimde benimle ilgili bazı ek biligiler bulabilirsiniz.

XİNG, Friendfeed, Google+ profillerim tabii ki ebediyete intikal etti. Facebook profilimi de az kullanıyorum.

Eğer bir projenizi veya girişiminizi benimle paylaşmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki email adresim üzerinden paylaşın – Facebook üzerinden mesaj veya Twitter DM veya Linkedin mesajlarına projelerinizi yazmayın.

Elektronik Posta adresim sinaafra34@gmail.com. Bana yazanlar bilir, herkese geri dönmeye özen gösteriyorum. Ama yazanlardan kısa ve öz yazmalarını rica ediyorum. Ben de kısa ve öz yazarım.

Konuşmalar

Konuşmacı olarak yurtiçi ve yurtdışında sürekli seminerlere ve toplantılara katılıyorum. Gelen talepleri elimden geldiği kadar yerine getirmeye çalışıyorum ama konuşmaları neden yaptığımı anlatıp, düşüncelerimi paylaşmak isterim

 • Sadece belirli konular hakkında konuşmaya özen gösteriyorum.
 • Bunlar sırasıyla Girişimcilik, Türk online sektörü, liderlik  ve yatırımcılık.
 • Eğitim kurumlarına (lise, üniversite, vb.) özellikle zaman ayırmaya özen gösteriyorum.
 • Aynı özen Sivil Toplum Kurumları için geçerli.
 • Genelde haftada birden fazla konuşma yapmıyorum.
 • Konuşma talepleri için yukarıdaki e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz.
 • En azından 10 hafta öncesinden iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum.

Please find below my short bio for free usage:

Sina Afra

Sina is a Serial Entrepreneur. His latest endeavor is Tiko which he founded and serves as CEO. Before that he was the Founder of Markafoni, the first Online Fashion site of Turkey. Markafoni became the first Turkish internet company expanding beyond the borders of Turkey: Markafoni launched sites in Australia, Ukraine, Greece and Poland . Sina served until 2014 as Chairman and CEO. 
 
The Naspers Group acquired in July 2011 a majority stake at Markafoni and signed for one of the biggest deals in the Turkish internet. 
 
Sina is also an active Business Angel and invests in early stage start-ups. He has 35 angel investments. He is the President of the Entrepreneur Foundation, former Board Member of Endeavor Turkey and serves at the Board of Fenerbahçe Futbol AS as Board Member. 
 
Sina has been elected as the “Internet Entrepreneur of the Year” and “Business Angel of the Year” in Turkey. Markafoni won several awards: “Best Web Start-up ” and “Best Online Fashion Site” in several years. The Wired UK magazin elected Markafoni two times to the hottest 100 companies in Europe. Sina was also selected (2014 & 2015) to the Top 100 most influential tech people Europe. In 2016 he was selected as one of Top 100 most influential tech people in the World (Wired Magazine). The Forbes Magazin selected him 2019  as one of the 100 brightest minds in Turkey.
 
Sina is also president of 1907 Fenerbahçe esports – one of the biggest esports organizations in Turkey. 
 
Prior to his Entrepreneurship career, Sina spent more than 5 years with eBay and 12 years with KPMG. Sina received a “Diplom Kaufmann” from Münster University and joined later Harvard Business School. He speaks five languages. He shares his thoughts on eCommerce in his personal blog www.sinaafra.com and on twitter (@sinaafra). 
 

Sina Afra - Marketing Talks Sina Afra Sina Afra Markafoni Sina Afra Konferans Sina Afra Speaker Sina Afra Evtiko

Burda 2013

Social Media Analysis DLD 12

24 Responses
 • ali
  Nisan 9, 2013

  Merhaba Sinan Bey, Selçuk Üniversitesi Girişimcilik ve Kariyer Topluluğu olarak 8 9 Mayıs tarihlerinde Ulusal Girişimcilik ve Kariyer Zirvesi etkinliğini düzenleyeceğiz.
  e-ticaretin önderi, bir girişimci olarak sizi etkinliğimizde aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 • Ferdi YAŞAR
  Temmuz 31, 2013

  30 Temmuz 2013 Salı
  Fikri Sahiplerinin en büyük sorunu Fikirler için yatırım yok
  Kendimde bir fikir sahibi olarak değinmek istediğim bir kaç nokta var bir çok köklü oluşum var projelere destek veren dikkat çekiyorum projelere diyorum bu bir fikrin belli bir aşamaya gelmiş ve tamamlanmış haline deniyor kimsenin fark etmediği alan ise fikir sahiplerinin en büyük eksikliği bu alanda fikirlerini yaratacak uygulama yada tasarım bilgi ve becerisine sahip olamamalarıdır. Şimdi fikir sahibi ne yapsın gidip bu alanın eğitimini mi alsın sonra fikirlerin uygulanması neden yıllar sürüyor yada neden bu kadar yavaş ilerliyor diye toplantılar yapılıyor ve tartışmalar oluyor buradan projelere destek sağlayan kuruluşlara seslenmek istiyorum projelere destek veriyorsunuz ama fikirlerini hayata geçirmeleri için ne mali destek nede alanında başarı sağlamış kişiler ile temas kurup fikirlerini hayata geçire bilecek kişiler sağlıyorsunuz. Bende RMatika fikrinin sahibiyim ama fikrim ne yazık ki web tasarım bilgisi ve yazılım bilgisi gerektiriyor bende de bunlar ne yazık ki yok hiç bir kuruluş ta bana bu aşamada destek vermiyor yada yardımcı olmuyor dedim ya proje olmak zorundasınız 🙂 Buradan da yeni fikrimi açıklıyorum fikir sahiplerini üretikleri fikirleri ortaya çıkarak bilgisi yoksa bilgisi olan kişiler ile bir ekip haline getirmek ve bu ekibi fikre ortak etmek adına bir oluşum başlatacağım bu alandada üniversitede alanlarında öğrenim gören kişiler ile ortak bir çalışma olacaktır hem gençlere hemde fikir sahiplerine bir yol açılmış olacaktır Fikrim var ama projem yok 🙂 🙂 🙂

 • yiğit elmacık
  Ağustos 16, 2013

  İlk Önce Yıllardır Sizin Ticari başarı ve yatırımlarınızı feyiz olarak 17 yaşımda yola çktım.Bugun ivana ve arsel cast ajansı bu markamızı almak istedi fakat biz para için değil inandığımız hayali dahada büyütüp doğru bir yatırımla çığ gibi büyümesi için bekledik Şimdi Türkiye de herkesin kalbine taht kurmuş moda deyince ve stil deyince en güvenilir adreslerden biri aynı zamanda ise günlük olarak tıklanma ve sosyal medyada en çok kullanılan terim olan BUGUN NE GİYSEM markasından bahsediyoruz.Bu sebebten şuan 2 yıldan beri antalya`da başlayan ve ilk bayilik olarak kıbrıs ile yola devam eden mağazacılık serüveninin giderek insanların tercihi haline gelen bir marka haline getirdik .Sosyal medyada ise binlerce üyemiz bizi takip edip online satış siteiz yapım aşamasında olduğu halde sosyal medyadan paylaştığımız ürünleri sipariş vermeye başladılar ve insanları caddede çeken internet te özel kılan şey ise markamızdı.Biz BUGUN NE GİYSEMİN MAĞAZACILIK , İMALAT VE SOSYAL MEDYA SATIŞ TELİF SAHİBİYİZ.Bu inandığımız yolda küçük imkanlarımızla çıktığımız bu yolda yeşerttiğimiz fidanımızı bir çığ gibi büyümesi için destekçimize ihtiyacımız var.Dönem E ticaret dönemi olduğundna trent yol limango gibi ismi daha henüz bilinmeyen markaara dehşey yatırımlar yapıldı fakat bu sektörün giyim atası ve insanların güvendiği alışveriş yapmaktan çekinmeyeceği bir markadan bahsediyoruz.İki tasarımımız var bir moda arama moturu tüm sitelerin bağlandığı örneğin kırmızı elbise dediğinde bedeniyle önüne tüm sitelerin satıştaki ürünlerini çıkaracağı bir site yani modanın google`ndan bahsediyoruz.Diğeri ise limango ve trend yoldaki gibi büyük markaların sanal ortamda satış yapacağı bir ağı anlatıyorum.Tabi Bu anlatımı sesli yapmak isterdim yazılı anlatımlarda ancak bu kadarını anlatabiliyorum.Diğer ürünümüz ise mağazacılık şuan Antalya lara bölgesinde 2 yıldır çok ara bir yerde markayı pilot bir uygulamaya soktuk.Sistemi en zor yerlerde dahi bize ulaşacak müşteriyi ne kadar çekeceğini görecektik markamızın ve Antalya da %650 büyüme kaydettik elimizde muhasebe kayıtlarımız vardır sonra caddeye çektik ve şuan hizmetimiz devam ediyor.Bu yıl içinde 16 bayilik talebi aldık ama markayı insanlara ilk önce sosyal medya ve dedikodu yöntemi olan en iyi reklam yöntemiyle tanıtmaya çalıştık ancak ciddi bir yatırımla bu bayiliklere cevap verebileceğiz. gsm : 0507 924 68 96

 • Mehmet Ömer Yalçın
  Ağustos 19, 2013

  Başarılısınız ve sizi tebrik ediyorum, devamını diliyorum…

 • Berat Balkı
  Eylül 14, 2013

  Merhabalar hocam, blogunuzda okunası güzel yazılar. Yeni bir post gönderdiğinizde takipçilerinizle gerçek zamanlı karşılıklı etkileşime geçtiniz mi? 🙂

 • Ozan
  Aralık 24, 2013

  Sina Bey, başarılarınızın devamını dilerim.

 • coşkun hoca
  Ekim 22, 2014

  Gayet sade ve başarılı bir yaşam…Tebrikler başarılar.

 • ahmet
  Ekim 6, 2017

  başarı hikayesi olarak örnek aldığım bir kişilik.

 • ebubekir
  Kasım 19, 2017

  merhablar umarım iyisiniz.
  girişimciler ilgili yazılan makkalelerde sizin isminiz bir kaç kez okudum ve sizden yardım almayı düşündüm.
  uzun zamandır projeme yatırımcı arıyorum ama hiç kimseyle görüşemedim ve siz yatırım yapmak istiyorsunuz bana mail atarak konuşa bilrz
  saygılarımla ebubekir sacad

 • Hüseyin Emiroğlu
  Mart 1, 2018

  Bloğunuzu bugün keşfederek sizi geç farkettiğim için kendime kızdım.
  İlk yoruma baktım 2013 bu tarihe kadar yüzlerce hatta binlerce yorum okuyacağımı düşünerek aşağıya doğru inince çok şaşırdım ve bu ülke adına üzüldüm. Çok yazık.
  Bazı tebrikler sizin istediğiniz gibi kısa ve öz.
  Sadece 6 yorumdan dehşete düştüm. Merak ettim bir de arkadaşa mail attınız mı?
  Hüseyin Emiroğlu

 • KGKAY
  Mart 5, 2018

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • inegöl mobilya
  Mart 13, 2018

  E-ticaret alanında başarılı bir kişilik ve e ticaret alanında takipçinizim 🙂

 • Kerim Sargın
  Mayıs 8, 2018

  Sina bey merhaba.
  Yatırım projem var ve konu ile ilgili mail gönderdim. Size öncelikle kısa bir sunum yapmak istiyorum. Mailime dönüş yaparsanız sevinirim. Sizden en azından yatırım ile ilgili fikirler almak isterim. Başarılar

 • ibrahim korkmaz
  Mayıs 3, 2019

  oldukça kaliteli bir blog uzun süredir takip etmekteyim oldukça faydalı bilgiler barındırıyor teşekkür ederim hayatınızda başarılar sina bey.

 • Uygunteknoloji
  Eylül 13, 2019

  Sina bey uzun süre sonra farkettik sizi, geçte olsa tanımış ve gurur duymuş olduk. Baş koyduğunuz bu yolda umarız her zaman büyük başarılara ulaşacaksınız.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir