Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Av Mevsimi: Grup Satınalma 2011

Posted on 0

Grup Satınalma “sektörünün” açılışını tam bir sene önce Şehirfırsatı yapmıştı. Sektör şimdi bir yaşında. Yeniden bir değerlendirme yapmanın zamanı…

Sektörde şu an 80e yakın şirketin faal olduğu varsayılıyor. Açıkcası ben saydığımda 50yi zar zor geçiyorum ama mutlaka benim saydığımdan daha fazla oyuncu vardır diye düşünüyorum. Dünya’daki diğer ülkelere ve onların grup satınalma sitelerine baktığımızda, bu sayının bir istisna dışında 30 sınırını geçmediğini görüyoruz. Bu istisna ise Çin. Geçenlerde 1000. grup satınalma şirketinin açılışının haberi geldi. Çin’e kolay gelsin demek lazım. Çin dışında en büyük rekabet ortamının bizde olduğunu düşünürsek, ne kadar heyecan verici bir pazarda olduğumuzu bir daha anımsamış oluruz. Bizden büyük internet pazarlarından daha büyük bir rekabet ortamı içindeyiz.

Grupfoni dışında faal olduğumuz hiç bir ülke bu rekabet düzeyine sahip değil (bu arada, bize en yakın ülke Brezilya):

Grup satınalma sektörü Türkiye’de ilk adımlarını atmaya başlarken, yazdığım bir yazı da ne bu kadar şirketin bu pazara gireceğini, ne de rekabetin bu kadar yoğun olacağını tahmin edebilmişim. Bugün piyasa bir lig gibi 3 gruba bölünmüş durumda:

Birinci grup “3 büyükler”. Bunlar Grupfoni, Şehirfırsatı ve Grupanya. Üç büyükler ayda 3 milyon TL sınırını geçiyorlar.
İkinci grup “Europe League” grubu, bir bakıma piyasanın kuvvetli orta saha oyuncuları diyebiliriz. Bunlar ise Yakala.co, Grupca ve Gruppal. Bu grup ayda 500 bin TL ciro sınırını geçebiliyor.
Üçüncü grup ise diğer oyuncuların toplamı, “long tail”. Bu grup ise 70 kadar şirketten oluşuyor. Ciroları nispeten düşük, bazıları dikey bir şekilde faal ama hepsinin toplam pazar payı yüzde 15in altında.

Sosyalmedya.co geçenlerde 3 büyüklerin cirolarını derlemişti. Bu verilere göre Grupfoni pazar lideri ve özellikle Şehirfırsatı ile sıkı bir rekabet içinde. Grupanya ise bu aralar üçüncü durumda. Nisan’da gidişata baktığımızda Grupfoni’nin liderliğini kuvvetlendirdiğini görüyoruz. Diğerleri ile arasındaki fark çok daha açılmaya başliyor.

sosyalmedya.co'dan alınmıştır

Ciro olarak başarının arkasında 3 neden var. Birincisi kuvvetli bir fırsat yelpazesi. Hergün yeni fırsatların çıkmasının yanısıra, bu fırsatların niteliği ve niceliği çok büyük bir önem taşıyor. “Deal flow” ne kadar kaliteliyse, o kadar çok üyeyi alıcıya çevirebiliyorsunuz. Eğer kaliteli fırsatlar yoksa, başarıyı yakalayamıyorsunuz. O kadar basit aslında.

İkinci neden kuvvetli bir online pazarlamanın olması… Sadece büyük bütçelerden bahsetmiyorum (ve emin olabilirsiniz ki, 3 büyüklerin harcadığı online pazarlama bütçesi herhangi bir eTicaret oyuncusunun aylık harcamasından çok daha fazladır). Aynı şekilde online pazarlamanın tamamiyle verimlilik üzerine kurulmuş olması ve beraber çalışılan ajansların en iyilerden olmaları.

Başarının üçüncü kaynağı ise İstanbul dışında organize olmaları ve diğer şehirlerde kaliteli bir fırsat yelpazesi sunmaları. Grupfoni 12 şehirde organize olmuş bir şekilde liderliği elinde bulunduruyor. İstanbul dışında elemanlar ve ofisler mevcut.

Bu 3 başarı kaynağının en önemli ortak noktası ise uygulamada gösterilen özen ve tutku. İyi uygulama (“execution”) başarıyı getiriyor.

Trafik olarak baktığımızda, Şehirfırsatı trafik kralı. İkinci konumda Grupfoni var. Grupanya’da üçüncü sırada. Şehirfırsatı açık ara farkla önde. Bildiğim kadarıyla Şehirfırsatı’nın online pazarlaması Almanya’dan yönetiliyor. Oradaki hedefler trafiği en tepeye taşımak olmalı. Ama trafiğin ciroya dönüşümüne baktığımda, ya fırsat kalitesinin düşük olduğu veya gelen ziyaretçilerin sunulan fırsatlara hitap etmeyen ziyaretçiler olduğunu düşünmemek elde değil. Grupfoni ve Grupanya bu konuda daha başarılı bir duruş sergiliyorlar.

Bu sektör nereye gider diye kendime sorduğumda, pazarın yapısının bu sene daha çok değişeceğini düşünmüyorum. Üç büyükler oldukları gibi devam eder. Orta sahadan belki biri kopup, bu gruba yaklaşabilir. Piyasaya girenler ve çıkanlar olacaktır. Üç büyükler arasında liderlik her an değişebilir. Bu sektör ‘dünü’ hatırlamayan, sadece ‘bugün’ ile yaşayan bir sektör. Liderlik ne zaman oturur diye sorarsanız (ciro açısından, ki asıl liderlik kriteri burada), birinci olanın üçüncü olanın iki katı cirosu olduğunda derim.

Yapısal olarak bu sene bu pazarda ciddi değişiklikler olabilir. Şehirfırsatı dışında (bir Groupon şirketi olduğu için) pazardaki tüm oyunculara yeni yatırımcılar gelebilir. Veya mevcut ortaklık yapıları değişebilir. Buradaki doğru hareketler pazarın gidişini değiştirebilir. Bekleyelim, görelim.

Bu pazarın yakından izlenmesinin hepimize çok yeni şey öğreteceğini düşünüyorum. Bundan sonra internet’te herhangi yeni bir fikrin ülkemizde uygulanması bu sektörün yapılanmasına benzeyecek: Yüksek rekabet, hızlı bir şekilde pazarın oluşturulması ve sert bir rekabet ortamı.

Grup satınalma pazarı bize geleceğin Türkiye’sinin internetini şimdiden gösteriyor.

Son olarak haftaya markafoni city hayata geçecek. Markafoni city yeni bir site olarak değil, markafoni’de faal olacak. Burada sadece (offline) perakendeye yönelik kuponlar satışa sunulacak. İsim her ne kadar Gilt city’i anımsatsa da, offline perakende ile sanal dünyanın arasında çok önemli bir köprü görevi üstlenecek. Yemek, içme, eğlence gibi fırsatlar sunmayacak.

78 Responses
 • Taha KETENCİ
  Nisan 24, 2011

  Merhaba Sina Bey,

  Grup satın alma sitelerinde markapon.com’u hangi grupta görüyorsunuz.Bildiğiniz üzere 7.5 milyon üyeli gittigidiyor networkundan destek alıyor.

  Teşekkürler.

 • Sina Afra
  Nisan 24, 2011

  Merhaba Taha Bey,

  Markapon.com sayac kullanmadıgından, satışları izlemek mümkün değil. Onun için onlarla ilgili bir yorumda bulunmadım. Trafik acısından mutlaka kuvvetli bir pozisyondalar (bu arada Gittigidiyorun üye sayısı 6.4 M, bakınız: http://www.ebayinc.com/news#20110412006225). Ciro acısından ücüncü grupta olduklarını tahmin ediyorum. Bu sadece sahsi tahminimdir, bildigim bir veri degildir.

 • Fatih Güner
  Nisan 24, 2011

  Merhaba Sina Bey, Taha Bey;

  Markapon’un ciroları ile ilgili biz de bir araştırma yapamadık, malum, külfetli bir iş. Ancak trafikleri ile ilgili bazı verileri verebilirim, tabi vereceğim verileri bizim sitedeki web trafikleri infografiğimiz ile kıyaslamak size kalmış (Sina Bey link vermiş) (Ayrıca veriler Google Ad Planner verileridir, bilginize)

  Şu sıralamada okuyabilirsiniz verileri: ay, tekil ziyaretçi, sayfa görüntülenme, sitede kalma süresi, alexa sırası, bounce

  eylül, 140.000, 420.000, 00:03:40, 1167, 52%
  ekim, 320.000, 920.000, 00:03:50, 953, 48%
  kasım, 220.000, 1.000.000, 00:04:10, 947, 52%
  aralık, 320.000, 1.300.000, 00:04:20, 877, 47%
  ocak, 290.000, 1.500.000, 00:04:30, 821, 48%
  şubat, 350.000, 1.800.000, 00:04:50, 637, 48%
  mart, 290.000, 1.600.000, 00:04:40, 771, 44%

  Ayrıca, her ne kadar bir e-ticaret’i üstadı olmayı bırakın, çırağı bile olamayacak olsam da, yine de gözlemliyorum. Şehir Fırsatı’nın web trafiği odaklı gidiyor olması ve benim de 3 kere deneyimleyip hizmet kalitesini vasat bulmuş olmam (etrafımdaki onlarca kişiden de farklı yorumlar duymuyorum) bana Amerikan kovboylarını hatırlatıyor. Hedefi vurmak için o kadar fazla kurşun ve hedefe ulaşmak için onca efor harcıyorlar ki, operasyon büyüyor ve kazanç düşüyor. Nihayetinde, yorgun düşecekler gibi görünüyor.

  Son olarak ise, çalıştığı ajansın iyi olması demişsiniz, işte buna sonsuz katılıyorum. Umarım bu konudaki fikirlerimi sizle daha geniş paylaşabilirim bir kere daha uygun bir ortam yaratabilirsek 🙂

  Çok güzel bir yazı, elinize sağlık.

 • Halil
  Nisan 24, 2011

  Sina bey merhaba

  bu yazıda en çok beğendiğim madde “markafoni city”.
  Perakende sektörünü internete taşımak benim hayalim biliyorsunuz. Sizde burada adım atmış olmanız, bana ders alabileceğim yeni bir fırsat sunuyor 🙂

  Görüşmek dileği ile.

  PS: tabi ki tüm yazınız çok güzeldi…

 • chef
  Nisan 25, 2011

  Sektöre özel aydınlatıcı bir yazı..Öncelikle teşekkürler..

  Sektörde müşteri davranışını belirleyen tek şey fırsatın niteliği oldukça, kalıcı fark yaratacak bir site olmayacak. Bu da gelecek için sağlıklı tahmin yapmayı zorlaştıran etken. Kolay tahmin ise farklılığı küçükler yaratamazsa, büyüklerin görünürlük üstünlüğüyle fark atmaya devam edecek olmaları..

  ( Grup satınalma da farklılık fikirleri ile ilgili bir yazıyı bloğumda okuyabilirsiniz.)

  Sevgiler.

  CHEF

 • Hakan Şapcı
  Nisan 26, 2011

  Pazarın yapısının bu sene daha çok değişeceğini düşünmüyorum demişsiniz. Peki niye “Av Mevsimi”?

  Teşekkürler ve elinize sağlık.

 • Caner
  Nisan 26, 2011

  Yazı çok güzel olmuş ama markapondan hiç bahsetmemeniz ve küçümser bir tavır ile markaponu 3. Gruba atmanız hem yazınızın hem de sizin objektifiginizi zedelemekte. Sayaçlara göre hesaplama yapılıyorsa zaten bunun sağlıklı oldugundan kimse bahsedemez. Zaten sizin gibi bir profilin de bence sayaçlar üzerinden yorum yapmaması gerekir

 • Bulent
  Nisan 27, 2011

  Bu ilgi çekici yazınız da aggregator sitelerden ve Markapon’dan bahsetmemeniz benim de ilgimi çekti. Alexa verilerine gore, Markapon uzun süredir en cok ziyaret edilen 4. site olarak görünüyor. Bildigim kadarıyla sektordeki en onemli oyunculardan biri.

  Bir de Aggregatorlerin gelecegi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Elinize saglik, tekrar tesekkurler.

 • Oguz ARSLAN
  Nisan 28, 2011

  Genelde herkes ilk 3 hakkinda bilgi sahibi fakat ondan sonraki 3’lu herkes tarafindan farkli yorumlaniyor.

  Gerek Alexa’dan gerekse Google Trends’ten bakarsaniz Grupfoni – Sehir Firsati – Grupanya uclusunden sonra Yakala.co – Markapon – Sehri Keyif uclusu geliyor. Bu trafik siralamasini yarattiklari satis hacimleri de destekliyor.

  Yukarida soruldugu icin paylasmakta yarar goruyorum. Firsat Bu Firsat olarak biz de gerek trafik, gerekse yarattigimiz satis hacmi olarak bu iki
  uclunun ortasinda yer aliyoruz.

  http://trends.google.com/websites?q=yakala.co%2C+markapon.com%2C+sehrikeyif.com%2C+firsatbufirsat.com&geo=all&date=mtd&sort=2

 • Sina Afra
  Nisan 28, 2011

  @caner bey, markaponu kucumsemiyorum ve trafiginin kuvvetli oldugunu yazdim. Ciroda onlarin ucuncu grupta oldugunu ve bunun benim tahminim oldugunu belirttim. Sayaclar konusundaki bakis aciniz da ilginc.

  @bulent bey, aggregatorler bu pazarda gittikce onemli bir rol oynuyorlar ve onemleri artacak. Diger sektorlerde oldugu gibi, kucukler icin bir trafik ve gelir kapisi, buyukler icin ise bir rakip olma potansiyeli tasiyacaklar. Bence ama en dogru bakis acisi kullanici acisindan bakmak. Burada ek bir fayda sagladiklari bariz. Sonucta da onemli olan bu.

  @oguz bey, bilgiler icin tesekkur ederim. Sadece trafik siralamasinin birebir ciroya yansimadigini dusunuyorum. Burada en saglikli bakis acisinin cirolar oldugunu dusunuyorum (diger alternatifler satilan kupon adedi veya trafik olabilir)

 • izzet güvenilir
  Nisan 30, 2011

  Sina bey,

  Yazınızdaki harita ilgimi çekti. Ancak içeriğini bulamadım yazınızda, belki ben göremedim. ME için görüşelim lütfen.

 • Murat
  Mayıs 24, 2011

  Sayaç rakamlarına bakarsak ŞehriKeyif Türkiye’nin bir numaralı fırsat sitesi çıkar, hemde açık ara… Tabi işin içindeki herkes bu tarz sitelerin (anormal miktarda ve genelde kalitesi düşük fırsatlar çıkan, aylarca fırsatları açık tutan sitelerden bahsediyorum) sosyal psikolojiyi pompalamak için sayaç rakamları ile oynadıklarını biliyor…İşletmelerden aldığımız tüm duyumlarda zaten hangi sitelerin bu tarz hareketler yaptıklarını ortaya koyuyor…müşteriler bilinçlendikçe gerçekten kaliteli hizmet veren ve çeşitlilik sunan birkaç site (groupon, grupfoni, grupanya, gruppal, bombastik, yakala.co, markapon) dışında kalanların tamamı 2011’in sonlarına doğru sıkıntıya girecektir diye tahmin ediyorum…

 • SehriKeyif.com
  Haziran 6, 2011

  Murat Bey,

  Elbette ki tarafsız yorum yapmak zorunda değilsiniz ve düşüncelerinizi serbestçe dile getirmenizde bir yanlışlık yoktur. Ancak yorum ve düşüncelerin aktarılmasıyla, gerçeğe aykırı iddia ve isnadlarda bulunmak suretiyle “haksız rekabet”, “kötüleme” ve “karalama” eylemleri arasındaki ayrıma dikkat etmenizi öneririz. Gerçekleri yansıtmayan ve müşterilerimiz gözünde bizi karalamaya yönelik olduğunu düşündüğümüz yorumlarınızda, en hafif tabiriyle bize haksızlık etmektesiniz. Özellikle SehriKeyif’i hedef alarak bir takım asılsız iddia ve isnadlarda bulunmuş olmanız, rakip şirketlerin kayırıldığı ve piyasada hak ettiği yere kavuşmaya başlayan firmamızın aşağı çekilmeye çalışıldığı bir senaryonun repliği olarak değerlendirilmektedir. Bazı sitelerin trafik rakamlarıyla oynadığını beyan ederken, bunu SehirKeyif ile ilişkilendirmeniz mantık ve izan dışıdır. Şikayet sitelerinde yapılacak yüzeysel bir araştırma sonucunda, SehriKeyif’in “satılan kupon sayısı/ oluşan müşteri şikayeti” paritesinin ne kadar düşük olduğu görülecektir. Zira önemli olan çok kupon satmak değil, satılan kuponların gerçek hizmetlere denk düşmesi ve kimi hizmet sağlayıcılardan kaynaklanan aksi durumlarda, müşterinin sonuna kadar arkasında durulmasıdır. İnternet üzerinden yapılan satışlardaki müşteri memnuniyeti politikamız, şikayet sitelerindeki “kapatılan şikayetler”in incelenmesi ile kolaylıkla ve objektif bir biçimde ölçümlenebilecektir. Türkiye çapında 12 ilde aktif olarak faaliyet gösteren, her bir ilde lokal işletmelerde günlük fırsatlar düzenleyen, sitesinde diğer sitelere oranla çok fazla sayıda fırsat seçeneği sunan ve alternatif yaratan SehriKeyif’i haksız yere kötüleyip karalamaya çalışmak yerine, objektif ölçütlerle durumu tekrar değerlendirmenizi ve en azından verilen emeğe saygı gösterip haksız karalama eylemine son vermenizi rica ederiz.

  ŞehriKeyif.com Operasyon ve Müşteri Hizmetleri Birimi

 • Murat
  Haziran 14, 2011

  Gerçeğe aykırı ve asılsız isnadlar olduğunu belirttiğiniz şeyleri işletmeler söylüyor, ben de onlardan duyduklarımı size “ders olsun”,”böyle yapmayın” diye aktarıyorum. Burada “karalama” veya “kötüleme” yok sadece piyasada konuşulanlar var. ŞehriKeyif olarak “biz asla sayaçlarla oynamadık ve oynamayız” demek yerine “şöyle büyüğüz, böyle başarlıyız” demeniz oldukça düşündürücü…Operasyon ve müşteri hizmetleri elbette çok önemli ama konu ile birebir alakalı bir cevap değil verdiğiniz…

 • ŞehriKeyif
  Haziran 20, 2011

  Murat Bey,

  Cevap yazımızda yer alan “Bazı sitelerin sayaçlarla oynadığını beyan ederken bunu Sehrikeyif ile ilişkilendirmeniz mantık ve izan dışıdır” cümlesi ile bu iftirayı kabul etmediğimizi bildirmiştik. Verilen cevabı beğenmemeniz bunun anlamını ve içeriğini göz ardı etmenizi gerektirmez. Burada kastedilen, bazı sitelerin sayaç rakamlarıyla oynayabileceği ancak bunun Sehrikeyif tarafından başvurulan bir yöntem olmadığıdır. Sehrikeyif sayaç rakamlarıyla oynamamaktadır.

  Bize ders verme kaygısı taşıdığınızı düşünmüyoruz. Zira kullandığınız üslup ve mesnetsiz iddialarınız, ders vermekten çok “çamur at izi kalsın” amacını yansıtmaktadır. İddia ettiğiniz şekilde “işletmelerin söylediği” dedikoduları burada paylaşıyor iseniz, sektörün içinde ve muhtemelen rakip firmalarımızla ilişkilisiniz. Zira sıradan bir vatandaşın konuya bu terminolojiyle yaklaşması ve “işletmelerden” sayaç rakamlarıyla oynandığına ilişkin “sözde” bilgiler edinmesi mümkün değildir. Kanaatimizce kendileri sayaçlarla oynayan ve haksız rekabet yöntemini benimseyen kimi rakiplerimizin dikkati başka yöne çekerek hedef şaşırtmak amacıyla icad ettikleri iftira niteliğindeki bu iddialar, müşterilerimiz gözünde bizi haksız yere karalamıştır. Bu iftiraları dile getirmeye devam etmeniz halinde şahsınız ve bu iftiraları yayınlayan site sorumlusu hakkında yasal yollara başvurmak zorunda kalacağız. Bu durumda sayaçlarla oynadığımız iddiasını ispat etmek için “işletmelerin söylediği”nden daha fazla dayanağa ihtiyacınız olacağını bildiririz.”

  ŞehriKeyif

 • Murat
  Haziran 24, 2011

  Sıradan bir vatandaş ya da rakiplerden biri olmam yaptığım iddianın gerçekliğini değiştirmez, sıradan vatandaşları aşağılamanız ve “onlar bu işlerden anlamaz” tavrınız hiç hoş değil, bu kadar uzun uzun cevap yazmanızda bol vaktinizin olduğunu gösteriyor, o zaman boş vakitlerinizde hukuk bilgilerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim:)

 • SehriKeyif.com
  Haziran 28, 2011

  Sıradan vatandaşın teknik terminolojiye hakim olamayabileceğini ve bir takım teknik bilgileri işletmelerden edinemeyeceklerini söylememizi, “sıradan vatandaşı aşağıladığımız” şeklinde yorumlayarak provokatif yaklaşımınızı bir kez daha gösterdiniz. Sizden kimliğinizi açıklama yürekliliğini göstermenizi rica ediyoruz. Zira, üstü örtülü bir kimlik kullanarak “çamur atma” eyleminizi sürdürmektesiniz. Kimliğinizi açıklayınız ki, sizi, iddialarınızı hukuk önünde de ispat etmeye davet edebilelim.

 • E ticaret
  Kasım 4, 2011

  Kaliteli ve kullanışlı makalelerin verildiği ve son günlerde arama yapıldığında daha çok karşımıza çıkan bu kaliteli siteniz için emeği geçen herkeze teşekkür ederiz. Bu yazıyı bahane ederek son yıllarda kıymeti artan ve bir çok insan için bir sektör haline gelen e ticaret konusunun bu adreste daha fazla değerlendirildiğini görmek istediğimizi ifade ederek çaba gösteren arkadaşlara tekrar teşekkür ederiz.

 • Mersin Web Tasarım
  Aralık 24, 2011

  Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

 • serkan
  Mart 26, 2012

  belkide sine bey marko fonıden reklam parası alıyor olabilirmi 🙂 siz birde tuketiciye.com bakın buda türkiyete hafive alınacak sitedeğil az da bunun reklamı oplz

 • read more
  Kasım 12, 2012

  Hello,I like to read more about this field. I appreciate you for publishing Av Mevsimi: Grup Satınalma 2011.

 • cafya
  Ocak 5, 2013

  Good task writing Sina Afra | Observations & Thoughts on eCommerce. I would like to read more about this topic.

 • Inhelaree
  Ocak 14, 2013

  shoe lifts insoles are traditionally regarded as to be devices used to create 1 appear taller, but these handy shoe inserts also have a number of healthcare uses
  shoe lifts

 • Inhelaree
  Ocak 16, 2013

  If you have heel or leg pain a set of shoe lifts may be just what you have to discover some relief
  shoe lifts

 • Inhelaree
  Ocak 21, 2013

  heel Lifts and heel Lifts are the same thing, also known as shoe inserts, it depends upon exactly where you reside in the world or who you’re speaking to, I think of heel Lifts as becoming height increase solutions and heel Lifts as leg length discrepancy options, both obviously becoming shoe inserts as they are inserted in to the shoe

  http://wbposports.com/elgg/pg/profile/DuaneN

 • games
  Ocak 21, 2013

  Hey there, this is a great post. You have my vote for Sina Afra | Observations & Thoughts on eCommerce and I’ll bookmark this website right now.

 • Inhelaree
  Ocak 30, 2013

  shoe lifts may also be used when you simply want a height increase, as well

  http://hatzigeorgiou.com/pg/profile/SommerNxs

 • Inhelaree
  Şubat 8, 2013

  The usage of heel Lifts can gently and steadily take the discomfort out of one’s daily life and make walking and standing that a lot much more comfy and pain-free

  http://socialwork.vn/forum/user-7862.html

 • Kühlschrank Test
  Şubat 19, 2013

  Good task writing Sina Afra | Observations & Thoughts on eCommerce. I’d like to learn more on this topic.

 • Inhelaree
  Şubat 20, 2013

  heel Lifts may also be utilized whenever you simply want a height increase, also

  http://ajepontevedra.es/foro/profile.php?mode=viewprofile&u=29987&sid=ff91e1807404d2f9bce36e3e4ba6b316

 • It’s a Windows phone, and earlier versions are actually the Black Berry alternative for many years http://get2013paydayloansz.co.uk there are also various advantages involving title car and truck loans such as no collateral, no credit checking and paperless application process.

 • payday uk
  Mart 5, 2013

  If you’ll be able to’t open a bank account then try applying
  to get a prepaid credit card to help you open a poor credit bank account in
  the future payday uk there may also be other financial aid programs from government agencies such as the veterans administration and some from private organizations.

 • payday loans uk
  Mart 5, 2013

  Plus now the payday lender has usage of your to use over and also over again payday loans uk thanks for the possibility of comparing
  colonial heights payday loan a bad credit score loans apply online and pay attention to which can be best to suit your needs,
  you’ll be able to prepare to be able to secure a number of month’s payments.

 • payday loans uk
  Mart 6, 2013

  There are store-based money advance lenders that could havebetter advantages than
  getting loans online payday loans uk so worry for your finance is finish now, stop begging for quick money, instant payday loans
  are just to the salaried residents needed financial help quickly.

 • diablo 3 gold farming
  Mart 23, 2013

  What’s up, this weekend is good in support of me, as this time i am reading this impressive educational post here at my house.

 • payday loan lender
  Mart 27, 2013

  There is a no simple formula that refers to all Loan Modification Application seekers
  payday loan lender then, the guideline would be to borrow only up for your minimum expected annual income after your program.

 • Payday Loan 1 Hour
  Nisan 3, 2013

  The minute the research is fully gone, another thing
  would be to go for that trustworthy organization that provides the the most suitable option
  Payday Loan 1 Hour if you’re approved, your dollars will likely be directly deposited in your bank account by another business day.

 • 90 day loans
  Nisan 5, 2013

  For example, you could decide to get a – Wells Fargo signature loanor even perhaps compare the
  rates of Bank One Signature loans with – Bank
  of America signature loans 90 day loans 5 % in the npl’s or lower than 1 billion yuan were supposed to default.

 • 5000 loan
  Nisan 7, 2013

  Butaccording towards the group’s website, the IFA represents many franchises that provide financial services, including some with the services most often flagged as predatory by consumer advocates 5000 loan and wish to get cash advance from mathematical and computational finance you come for the good place.

 • now payday
  Nisan 8, 2013

  Once a fundamental profile is established effortlessly three,
  it can be time for you to start applying for loans and lines of credit now payday we
  accustomed to have low credit score too – local cash advance a couple of lenders took us
  on anyway, so we climbed up as a result of it.

 • real payday loans
  Nisan 29, 2013

  Having a sound bank account is an additional compulsory requirement to have
  sanction from the home loan company real payday loans given that is a’s historic volatility, airlines are accustomed to tough credit conditions.

 • Payday loans In maryland
  Haziran 11, 2013

  If you’re a tenant or non-homeowner, you’ll need not worry anymore Payday loans In maryland as such,
  any early payment is prone to shorten this fractionally and could find yourself costing more in many admin.

 • Markafoni City Açıldı
  Nisan 26, 2011

  […] bu sabah yayına başladı. Sina Afra, geçtiğimiz günlerde blogunda Markafoni City’den bahsetmiş ve sadece çevrimdışı perakende satışına yönelik olacağını, yeme-içme gibi fırsatlar […]

 • […] City bu sabah yayına başladı. Sina Afra, geçtiğimiz günlerde blogunda Markafoni City’den bahsetmişve sadece çevrimdışı perakende satışına yönelik olacağını, yeme-içme gibi fırsatlar […]

 • […] yönetim kurulu başkanı Sina Afra kişisel blogunda Av Mevsimi: Grup Satın Alma 2011 başlıklı bir yazı yayınladı. Bu yazısının sonunda Markafoni City ile ilgili bir ipucu da […]

 • […] bu sabah yayına başladı. Sina Afra, geçtiğimiz günlerde blogunda Markafoni City’den bahsetmiş ve sadece çevrimdışı perakende satışına yönelik olacağını, yeme-içme gibi fırsatlar […]

 • […] City bu sabah yayına başladı. Sina Afra, geçtiğimiz günlerde blogunda Markafoni City’den bahsetmişve sadece çevrimdışı perakende satışına yönelik olacağını, yeme-içme gibi fırsatlar […]

 • […] Pazarın iki lideri Groupon ve LivingSocial haricinde Google, Amazon, Facebook, AT&T, the New York Times ve Yelp gibi birçok internet ve geleneksel medya şirketi de günlük fırsat işini benimsediler. Ancak Facebook ve Yelp’in bekledikleri karlılığı elde edemediklerinden konuya harcadıkları eforu azalttıklarını söyleyebiliriz. Pazar bu kadar kalabalık olduğundan birleşme ve kapanmalar göreceğimiz kesin. Türkiye’de de durum çok farklı olmayacaktır. […]

 • […] Markafoni City bu sabah yayina basladi. Sina Afra, gectigimiz gunlerde blogunda Markafoni Cityden bahsetmis ve sadece cevrimdisi perakende satisina yonelik olacagini, yeme-icme gibi firsatlar sunulmayacagini […]

 • […] Afra – Av Mevsimi: Grup Satınalma 2011 […]