Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Bir dizi gözlem: Nokta ve Intel, Grupfoni, Morhipo, Daybuyday ve Zizigo

2011 aslında 2010’nun bittiği gibi basladı: Hızlı ve güçlü bir internet senesi olacak gibi. Böyle devam ederse, 2011 hem 2006’dan hemde 2010’dan daha belirgin bir şekilde Türk internet tarihine geçecek.

Bu aralar herkes birileriyle yatırım için görüşüyor. 2011 sonunda, azınlık ortaklığı olsun, exit olsun, yeni şirket ortaklıkları hayatımıza girmiş olacak. Yabancılar son derece ilgili. Bu kadar senedir yabancı yatırımcılar hakkında Türk internet pazarını konuşmuşumdur ama bu sene olay farklı. İlgi en üst düzeyde. Normalde ben hep Türk internet pazarının ne kadar daha büyüyeceğini anlatırım, sanki bu sene onlar bana anlatıyor. Bir heves ki, tarif etmesi zor.

Nokta Grubu Intel Capital’den yatırım aldı. Bu senenin ilk güzel haberlerinden biri oldu benim için. Ankara’daki dostlarımızı kutluyorum. Nice yatırımlara. Türkiye’de sadece eTicaret yatırımı görmek istemiyoruz derken, Nokta’nın aldığı yatırım çok iyi oldu. Onun dışında, iç pazarda da çok güzel başka haberler geliyor. Bilyoner Grupca‘ya azınlık ortağı olmuş. Veya iLab Ventures Unnado‘ya yatırım yaptı. Bunun dışında daha resmen paylaşılmayan yatırım haberleri geliyor. Bunlarda çok iyi haberler, yatırım yapanıda, yatırım almayı başaranları da kutluyorum.

Yatırımların ağırlığı tabii ki eTicarette. eTicaretin motoru, şu anki görüntüye bakılırsa, yine özel alışveriş ve grup satınalma siteleri tarafından oluşturuluyor. 20ye yakın özel alışveriş sitesi faaliyette. Daybuyday.com ve morhipo.com‘da kervana katıldı, daha üç tane (en azından) sırada bekliyor. Grup satın alma sitelerinde sayı 50nin üstünde.

Grup satınalma sitelerinde pazar yerine oturmaya başladı. Pazarın %70i Grupfoni, Grupanya ve Sehirfırsatı‘nın elinde. Bu arada ciro açısından Grupfoni başı cekiyor. Grupca ile başlayan bir orta saha var ve bu orta saha hızlıca ‘uzun bir kuyruğa’ dönüsüyor. En ufakların ayda 30 bin TL ciro yaptığını biliyorum. Aslında ayda 500 bin TL’den az ciro yapan bir grup satın alma şirketi orta sahadan da cıkmış oluyor ve bu ‘uzun kuyruğun’ bir parçası oluyor.

Özel alışveriş sitelerine gelince, Perakende sektörü 2010da bu pazara girmeye karar verdi. Boyner grubu morhipo.com ile girdi, başkaları yolda. Hepsine başarılar dilerim. Ama bu pazar oldukça oturmuş bir durumda. Markafoni cirolar açısından liderliğini net bir şekilde devam ettiriyor. Limango ise çok iyi dikey stratejiler uygulayarak, büyümeye devam ediyor (takdirlerimizle kutluyoruz, hayırlı olsun diyorum). Markafoni ve Limango pazarı oluşturmaya devam ediyorlar. Trendyol 2010’da yeni bir heyecan getirdi ve trafikte iyi bir çıkış yakaladı. Bu sene ise bu heyecanı daybuyday.com ve morhipo.com getirecek gibi gözüküyor.

2011 bittiğinde dikkatlerin yeni formatlarda olacağını tahmin ediyorum. Yani özel alışveriş ve grup satınalma artık ‘oturmuş’ pazarlar olacak, onlar hakkında daha az konuşacağız, bu sektörlere daha az yeni girenler olacak. Bu sene servis kalitesinin internette nasıl yükseldiğine şahit olacağız: ‘Verticals’ diye adlandırılan sitelerin büyümesine veya yenilerinin oluşması gündemde olacak.

Son olarak, bizde yeni bir girişimin eşiğindeyiz: zizigo.com. Herkes ismini ve bunun ne demek olduğunu soruyor. Belki bu ufak video ilk soruları cevaplıyordur 🙂

Zizigo – easy come, zizigo!

28 Responses