Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Bir dizi gözlem: Trendyol, Serkan ve Burak, Woot, Slide, Etsy

Yaz dönemi olmasina ragmen yurticinde güzel yatirimlar gördük.

Serkan Borancili ve Burak Divanlioglu‘nun diger ortaklariyla beraber www.bendeistiyorum.com‘a ve www.neredenaldin.com‘a yatirim yapip, ortak olmalari en iyi haberler arasinda yer aliyor. Türkiye’de genelde yabanci yatirimci agirligi varken, Serkan ve Burak’in bu sekilde ilerlemeleri piyasaya hem yariyor hemde umut veriyor. Serkan, Burak ve diger ortaklari kutlarim.

Baska önemli bir yatirim ise Trendyol‘un Tiger yatirim fonundan aldigi yatirim idi. Tiger icin ufak, Trendyol icin büyük bir yatirim demek lazim. Bu tip yatirimlar (yani yeni yayina girmis bir sirketin nispeten büyük bir yatirim almasi) mutlaka herkesin istahini kabartmistir ama bunun standart yatirim tipi olmadigini söylemek dogru olur. Emre Kurttepeli‘nin sayginligi ve yurtdisindaki itibari sayesinde gelen bu yatirim, Trendyol’a yeni bir heyecan katmistir mutlaka. Hayirli olsun. Bu arada, Özel Alisveris pazari 14 rakibe ulasti. Bu pazar hakkinda yakinda bir degerlendirme ayrica yazacagim.

Yurtdisina baktigimizda ise yaz aylarinda internet sektöründe toplam 9 yatirim / sirket satinalmasi gerceklesti. Bunlarin basini 3 tane cekiyor:

1. Woot Amazon tarafindan satin alindi. Temmuz basi yapilan aciklamada detaylar aciklanmadi ama benim tahminim 130 M USD kadar ödendigi yönünde. Bu isi Amazon’dan baska kimse satin alamazdi. Elindeki hazir ürün yelpazesini “impuls buying’in” dinamiklerini kullanarak sunabilecek bir altyapisi olan Amazon, eTicaret’te Zappos’tan sonra yeni bir alana da el atti.

2. Slide. Bilmiyorum ne kadariniz www.slide.com‘u taniyor veya kullaniyor. 4 Agustos’ta Google tarafindan satin alindi. Toplam 182 milyon USD deger bicildi. Slideshow’lar yaptirarak insanlarin resimlerine ek bir güzellik katan slide’in acaba bir gelir modeli vardiydi da, ben bilmiyordum hissine kapildim. Saka bir yana, kullanici sayilarinda gectigimiz senelerin yükselen yildizlarindan biri olan slide böylece Google ailesine katilmis oldu.

3. Etsy ise diger baska bir güzel gelisme. Gectigimiz hafta, Index Ventures’dan 20 milyon USD sirkete giren yatirim ile tüm dikkatleri üstüne cekti. Toplam degerlemesi 300 milyon USD imis. Birde Google’dan transfer yeni bir COO göreve getirilmis. Amerika disinda böyle degerlemelerin gerceklesmesi mümkün degil, onun icin bunun boyutu Amerika’ya mahsus. Etsy 2005’den beri piyasalara heyecan vermeye devam ediyor. Amerika disinda ise diger ülkelerdeki benzeri sirketlerin ayni heyecani verdigi söylenemez.

Türkiye’deki gidisat genelde cok umut verici. eTicaretteki üc büyükler saglam gidiyorlar, herkes beklentilerinin üstünde büyüdügünü ifade ediyor. Yeni bir pazar yaratan Özel Alisveris piyasasi (“Markafoni Etkisi“) hizli bir sekilde genisliyor. Groupon pazari ise benim eTicarette gördügüm en agresif model. Bu kadar rekabet, bu kadar hizli bir pazar yaratilmasi ise Türkiye’ye mahsus birsey. Diger taraftan eTicaret’te dikey yapilarin dönemi basliyor. Bu dikey yapilar üc büyüklerin pazarlarini degistirecek ama iki sene sonra. Önce herkes hepberaber büyüyecek.

5 Responses
 • Vedat Öndaş
  Eylül 27, 2010

  Türkiye grup satın alma pazarı bugün itibariyle 27 şirkete yükseldi. Tahminimce aylık reklam bütçeleri ise 2 milyon EU düzeyinde görünüyor. Bu markalar arasında henüz bir farklılaştırma yapılamadı. Bu hem içeriğin hemde işlevin çok basit olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan benim de içinde olduğum Süpernet Grup FIRSATTURK.COM ile sektöre 28. şirket olarak giriş yapacak. Bizim küçük bir farkımız olacak o da turizm sektöründen daha çok fırsat vereceğiz. İnsanları tatile teşvik edeceğiz. Buradan duyurmuş olalım.

 • debug
  Kasım 12, 2012

  Hello,I like to read more about this subject. Thank you for publishing Bir dizi gözlem: Trendyol, Serkan ve Burak, Woot, Slide, Etsy.

 • http://datinggames.eu/
  Ocak 21, 2013

  This posting has been saved as a favorite :), I like your website!

 • zyprexa
  Mart 15, 2013

  j “>zyprexa drug, zyprexa for sale, http://www.perfectshutdown.com/>