Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Bir dizi gözlem: Yemeksepeti, Evimizinherseyi, Markapon ve baskalari

Haberlere bakinca, son günlerde ne kadar güzel haber okudugumu farkettim.

Yemeksepeti.com Rusya‘da faaliyete girmis. Basarili Türk sitelerinin yurt disina acilmasi hem Türk internet’inin önemini vurgulayacak hemde Türkiye’de genclere örnek olacaktir. Nevzat ve Melih’i candan kutlarim.

Evimizinherseyi.com’a ise yatirim gelmis. Hayirli olsun. Bir internet sirketinin yatirim almasi her zaman cok güzel bir haber. Özellikle bir bayan girisimci tarafindan bu basarinin elde edilmesi bu yatirimi daha da güzellestiriyor. Daha nice bayan girisimciye örnek olmasi dilekleriyle, Asli hanimi candan kutluyorum. Yalniz okudugum habere göre, %80 gibi bir oranin yatirimciya verildigini ögrendim. Bu dogruysa, normal kabul edilen oranlarin cok üstünde bir boyut olmus.

Groupon klonlari
Türkiye’nin su an gelisme düzeyini gösteriyor. Kisa zaman icinde bu kadar cok sirketin yarisa katilmasi, yatirim bulmasi ve bende varim demesi tüketici acisindan bakinca olabilecek en iyi gelisme. Ilk defa degisik kozlara sahip sirketlerin hepberaber bir yarisa girdigini görecegiz. Bu arada Grupfoni olarak Markafoni ekibinin de bu yarisin icinde olacagini belirteyim. Basinda da sevgili Burak Hatipoglu Kurucu Ortak olarak yer alacak.

Groupon klonlarinda gecen haftaki yorumlarda en cok konusulan konulardan biri de Markapon oldu. Malum, isim benzerliginden dolayi. Aklima eskiden cok güldügüm bir hikaye geldi. Zamaninda Türkiye’nin en basarili sitelerinin isimlerinin kopyalanmasi cok rastladigimiz bir olaydi. Tabii ki kopyalanan isimlerin basinda GittiGidiyor, Sahibinden veya Hepsiburada gibi isimler geliyordu. Bir site www.sahibindengittigidiyor.com ismiyle ortaya ciktiginda, gülmekten kasiklarimiza agrilar girmisti.

Markapon ve yaristaki diger herkese basarilar dilerim (toplam 13 rakip er meydanina cikiyorlar: Alkupon, Clubkupon, Markapon, Firsatkuponu, Sehirfirsati, Grupanya, Ekoloni, Kipru, Grubal, Birlikol, Firsatciyiz, Grupfoni ve Grupca).

Yurtdisinda da güzel gelismeler oldu.

En önemlisi, Groupon‘un Alman Citydeal‘i satin almasi. Burada nakit para ödenmemis ama Citydeal’in kuruculari Groupon’dan hisse almislar (“share – share deal”). Dolayli olarak Groupon Türkiye’ye de gelmis oldu.

Ikinci güzel haber, Markafoni’nin kardes sirketlerinden Brezilyali Brandsclub‘in aldigi 17 milyon dolarlik yatirim oldu. Rusya’daki ve Türkiye’deki özel alisveris siteleri yatirimlarindan sonra, yine “gelismekte” olan bir ülkenin büyük bir yatirim almasi bu eTicaret formatinin nasil yayildiginin bir baska göstergesi oldu.

Son olarak Amerika’daki lider özel alisveris sitesi Gilt kisa süre icinde yeni bir yatirim aldi – toplam 38 milyon dolar. Ve toplam degerleme 400 milyonun üstünde. Tek kelime ile inanilmaz bir gelisme.

Uzun lafin kisasi, dünyadaki eTicaret gündemine su an Groupon ve Private Shopping hakim. Dördüncü eTicaret formati artik bir gercek haline geliyor. Dünyada oldugu kadar Türkiye’de de.

7 Responses
 • Bilal Temizer
  Mayıs 19, 2010

  Groupon sitelerinde inanılmaz bir hareketlilik yaşanıyor. Çok fazla site oldu. Bu sitelerden çoğu elenecek ve ciddi bir rekabet yaşanacak. Groupon da 4 site kalır gibi geliyor. Bunların 2 si asıl groupon siteleri olur. Diğer ikisi de groupon olup özellikle bir türde yoğunlaşanlar olur diye düşünüyorum. Bilmem Sina Bey siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

  Yazılarınızı zevkle takip edip çok şey öğreniyorum. Bu açıdan da teşekkür ederim.

 • Ercan Bülbül
  Mayıs 25, 2010

  ne kadar da ileri görüşlüymüşüm :)) http://forum.donanimhaber.com/m_17487521/mpage_1/f_/key_toplu,talebin//tm.htm#17487521

 • awesome website
  Kasım 12, 2012

  Excellent job publishing this posting. I would like to read more on this matter.

 • dating
  Ocak 21, 2013

  Sina Afra | Observations & Thoughts on eCommerce was put into my favorites. I can not wait to read more about this topic.

 • Klonopin For Sale
  Nisan 23, 2013

  – purchase clonazepam online , klonopin pills