Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Hayallerinize kendi canınızı yakmadan ulaşamazsınız

Posted on 1

images

 Berke Sarpas:

 

Her fırsatta ifade ettiğim gibi ben iyi bir savaşçı ile başarılı bir girişimci arasında fazla bir fark göremiyorum. Temelde her ikisi de kıt kaynaklara ve olumsuz çevresel faktörlere rağmen mücadeleyi sürdürüyor.

 

 

Çoğu başarılı iş adamının hikâyesi zorluklarla mücadeleye yönelik çeşitli anekdotlar içerir. Başarmanın belirli bir hedefe ulaşmak olduğunu kabul edersek ve bu süreçte de karşılaşılan zorlukları engel olarak tanımlarsak kişinin başarılı olabilmesi ancak bu engellere göğüs gerebilmesiyle mümkündür. Bunun da yegâne yolu kişinin dayanıklılığını artırmasıdır. Siz de düzenli antrenman yaparak kişisel dayanıklılığınızı artırabilir, zorluklara karşı bakış açınızı değiştirebilir, sonuca ulaşma/başarma becerilerinizi iyileştirebilir ve bir süre sonrasında “başarma alışkanlığı” kazanabilirsiniz.

 

 

Her fırsatta ifade ettiğim gibi ben iyi bir savaşçı ile başarılı bir girişimci arasında fazla bir fark göremiyorum. Temelde her ikisi de kıt kaynaklara ve olumsuz çevresel faktörlere rağmen mücadeleyi sürdürüyor. Türk SAT, Amerikan SEAL ve Rus Spetsnaz komandoları gibi Özel Kuvvetlere bağlı askerler tüm bu zorlu koşullarda bile hedeflerine ulaşabilmek için öncesinde çok ciddi bir eğitimden geçiriliyorlar. Eğitim süreçleri sırasında aşırı derecede uykusuz bırakılma, güneş ışığından mahrumiyet, zaman bilincinin kaybettirilmesi, dar alanda yatırılma, yüksek ses, ani şoklar, aşağılanma ve sandep (Sensory Deprivation) yani duyuların bilinçli olarak kısıtlanması – gözlere bant bağlanarak kişinin görmesinin engellenmesi- gibi çok çeşitli zorlu etaplardan geçen bu özel birlik mensupları eğitim bittiğinde son derece yüksek bir özgüvene sahip oluyorlar. İşte, bu özgüven de onları tüm özel harekâtlarda karşılaşacakları her türlü zorlukta, “Ben bunu aşarım çünkü benzerlerini de aşmıştım” kafasıyla yaklaşmaya alıştırıyor.

 

 

Hayallerinize kendi canınızı yakmadan ulaşamazsınız

 

Aynı durum ve kuralların ben girişimciler (serbest ve kurum içi girişimciler) için de aynen geçerli olduğunu görüyorum. Bugün projesini hayata geçirmek için yalın girişimcilik (lean startup) akışını kullanan bir girişimcinin cebinde fazla parası olmadığından sıkı bir mücadeleye de hazır olması gerekiyor. Bu mücadele ekseninde her şeye tek başına ve sıfırdan başlayan bir girişimcinin haftada 100 saat çalışması, ciddi miktarda uykusuz kalması, eline geçen irili ufaklı her türlü bütçeyi işine aktararak yediğinden, içtiğinden kesmesi ve sıfıra yakın bir sosyal yaşantıya sahip olması gerekiyor. Tüm bu zorlu etaplarda da aile-arkadaş çevresinin ona başaramayacağını söylemesi durumunda bile -bunu da çok temel düzeyde aşağılanma olarak kabul edebiliriz- girişimcinin mücadeleyi bırakmaması şart.

 

 

Biz Girişim Savaşçıları’nda bu vizyonla çalışıyoruz ve çok çeşitli zorlayıcı uygulamaları ardı ardına alan girişimcilerin bir süre sonra kendi performanslarının zirvesine çıktılarına tanık oluyoruz. “Ben her engeli aşarım” duygusunu yaşayan bir girişimciyi sonrasında projesini odaklamak daha mümkün hale geliyor.

 

 

Size son sözüm şu: Hayalleriniz varsa bunlara kendi canınızı yakmadan ulaşamazsınız. Önce çok isteyeceksiniz, ardından her türlü baskıya tahammül edeceksiniz, sonra odağınızı kaybetmeyeceksiniz ve ardından doğru yöntemi bulana kadar denemeye devam edeceksiniz. Bazen yöntemi, bazen de projeyi değiştirmeniz gerekebilir ama bunu da ancak denemeye devam ederek tespit edebilirsiniz. Beden yıprandıkça, ruh olgunlaşır. –

 

Berke Sarpaş

47 Responses
 • Sedat
  Mart 7, 2015

  Anladığım kadarıyla yazının sahibi çok fazla http://www.entrepreneur.com/topic/navy-seals yazılarından etkilenmiş. Durumu bu kadar militarize ve sinematik hale getirmeyin. Girişimcilik bu kadar maskulen ve efsanelere dayalı bir şey değil ya da bu şekile sokulacak bir şey, durum değil. Birincisi bu iş bir yaşam felsefesidir. İkincisi girişimciliğin tamamı aslında bilim ve strateji işidir. Öyle bayılana kadar çalışmak verimsiz dünya kadar hamle yapmak filan değil. Ancak bu konudaki, özellikle gençler, işletmecilik , ekonomi bilimlerinin en azından temellerini düzgün bir şekilde öğrenmediklerinden(!) böyle süslü, komandolu, askerli, rambolu safsatalara (kusura bakmayın) yönelerek bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sadece enerjilerini tüketiyorlar. Birinci kural Verimlilik. Hayatın her alanında verimlilik. Elbette bu kadar çabanın sonunda bir şeyler oluyor. Bu kendisini gerçekleyen kehanet.. 🙂 Çoğunun patlamasının nedeni bilimsel bilgi eksikliği.Bu işi yapacak olanların sadece 5 şeye ihtiyaçları var. Gerisi gök kubbede hoş bir seda. 🙂 Bu faktörlere ne kadar az sahipseniz patlamanız o kadar yüksek olasılık. Birincisi İstatistik, İkincisi Finansal Yönetim, Üçüncüsü Muhasebe, Dördüncüsü Fikir ve Son olarak da şans. (Sıralamaya dikkat..) Eğer bunlardan özellikle ilk üçü hakkında bir fikriniz ve belirli miktarda bilginiz yok ise o zaman özel kuvvetlerden yardım alabilirsiniz. O da ne kadar işe yarar bilemem.. Ama illaki bir orijinal sterotip isterseniz ben Bruce Lee ‘yi öneririm. Minimum Güç. Maksimum Etki. (Jetkundo)

  Son olarak; Sina Bey. Siz acaba sadece hayal ederek mi ya da komandolardan destek alarak mı buralara geldiniz? Acaba kaç finans uzmanı, istatistikçi, Muhasebeci, Pazarlama uzmanı (satışçı değil) geldi geçti bu zamana kadar.? Peki kaç Özel Kuvvet Personeli ile çalıştınız? 🙂

  Saygılarımı sunarım…

 • Abdullah Demirtaş
  Mart 8, 2015

  Herkesin hayalindeki projeyi sadece seni dinledim module yaklaşan girişimci destekçileri sadece kendilerine reklam üretirken karşısındaki insanın canını yakmıyor hayallerini yakıyor bence.

 • Samet
  Nisan 1, 2015

  Eline sağlık güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.

 • Adem's
  Mart 7, 2015

  […] 7 dakika önce […]