Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Kıssadan hisse: evtiko.com, Defacto, TÜSİAD, GirVak ve 1907 Fenerbahçe eSpor

Posted on 2

Yoğun dönemlerde bloguma yazı yazma sıklığım cidden azalıyor. Bunun için özür dilerim ve bundan sonra yeniden daha sık yazacağım. Bu sefer kısaca son aylardaki gelişmeleri özetleyeceğim.

 

Yoğunluğumun ana nedeni olan evtiko.com ile başlamam gerekiyor. Herhalde ülkemizde ve dünyada en az değişime uğrayan sektör gayrimenkul sektörü. Değişim derken dijitalleşme anlamında diyorum. Hala annelerimizin ev satın aldığı veya sattığı yöntemlerle hareket ediyoruz. Biraz buradan yola çıkarak,  evtiko.com‘u 9 ay kadar önce kurduk. Zaten iş modelinin başarılı olduğunu ABD’deki opendoor.com‘dan görmüştük. Bir bakıma araba satar gibi ev satıyorsunuz: Evtiko.com‘a gelip, gayrimenkul ile ilgili bilgileri paylaşıyorsunuz. Hızlıca geri dönüş alıyorsunuz – bir teklif. Eğer teklifi beğenirseniz, ufak bir inceleme yapıyoruz ve orada anlattıklarınızın doğru olduğunu teyidleyince, hemen notere gidiyoruz ve evinizi alıyoruz. Ve belki bir hafta içinde evinizi satmış oluyorsunuz. İşin püf noktası ilk başta dairenizi görmeden teklif verebilme yeteneği. Onu da elimizdeki data algoritmaları ile yapıyoruz – tabii ki her teklif mutlaka manuel kontrol ediliyor. Anlatması basit, uygulaması zor bir iş modeli ama dokuz ayda geldiğimiz noktadan gayet memnunuz. Onun için çok yakın zamanda İspanya ve İtalya’ya açılmaya karar verdik (laf açılmışken, iki ülke için birer ülke müdürü / CEO arıyoruz. Detaylar burada). Türkiye için satmak istediğiniz bir daireniz varsa, buyrun derim ama söylemiş olayım: Sadece İstanbul’daki gayrimenkullere ve bir milyon TL altı evlere teklif veriyoruz.

 

Girişimci rolü en sevdiğim rol. Markafoni’yi sattığımdan beri (ve bu konu hakkında bugün bir şey yazmayacağım) daha deneyimsel diyebileceğim bir dönem geçirdim. 2014 Mayıs ve 2015 Aralık arası diyebiliriz. Ondan sonrası evtiko.com döneminin başlangıcı ve devamı. Uzun lafı kısası, işinin başında olan bir girişimci olmak benim en hoşuma giden rol ve evtiko.com ile beraber tam istediğim pozisyondayım. Çok iyi bir ekiple beraber güzel işler çıkartıyoruz. Yatırımcılar ve ortaklarım ile gayet uyumlu ve hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Sanırım hayatımızda hepimiz için değişik opsiyonlar her zaman mevcut  olacak ama bilinçli bir karar verme şansına sahipseniz, bu cidden önemli. Benim tercihim “işinin başında olan girişimci” olmak yönünde oldu.

 

Tabii ki hayat durmuyor ve bir şekilde devam ediyor. Onun için gelelim diğer konulara:

 

2016’da Defacto‘da bağımsız yönetim kurulu üyesi oldum. Türkiye’nin en büyük perakende şirketinin yönetim kurulu üyeliği çok değerli bir rol. Milyarlık, uluslararası, çok güzel ve modern bir şirket kültürüne sahip şirketin yönetim kurulunda olmak benim için her açıdan çok önemli ve değerli. Defacto Türkiye’nin büyük gurur duyacağı şirketlerden biri ve çok güzel bir hikayenin aslında daha başında.

 

 

***

2017’de TÜSİAD Yönetim Kurulu yedek üyesi oldum. Uzun süredir TÜSİAD üyesiyim ve TÜSİAD’ın bir “think tank” olarak bugünün Türkiye’si için çok değerli olduğuna inanıyorum. Dijital ekonomi yuvarlak masasında TÜSİAD’ın gelişimine katkıda bulunuyorum. 2017’de başka bir gelişme ise uzun bir süredir yönetim kurulu üyesi olduğum Endeavor yönetim kurulundan ayrılmam oldu. Hem yönetim kuruluna katılacak yeni arkadaşlara yer açmak için hemde TÜSİAD tarafına odaklanmak için bu kararı aldım. Ama Endeavor benim için çok değerli bir kurum olduğundan, her zaman danışma kurulu üyesi olarak elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

 

 

***

Gelelim güzeller güzeli Girişimcilik Vakfı‘na. Orada dolu dizgin devam ediyorum. Ülkemizde girişimcilik kültürünün gelişmesinin çok önemli olduğundan, oraya harcanan her saniyenin ve her kuruşun büyük değeri var. Üçüncü senesinde olan Girişimcilik Vakfı, çok güzel işler çıkarmaya devam ediyor. İlk senesinde 6 bin başvurudan sonra geçen sene 61 bin başvuru gelmişti. Bu sene yeni bir rekor kıracağız. Başvurular 23 Haziran’a kadar devam ediyor. Başvurmak isteyenler için sadece bir konuya değinmek istiyorum: Hayatınızın değişeceği bir deneyim olarak görün lütfen. Dünyada eşi benzeri yok.

 

 

***

 

Son bir senede hayatıma hiç beklemediğim bir konu daha girdi: eSpor. Evet doğru okudunuz. eSpor ve özellikle League of Legends. Ama oyuncu olarak değil – takım başkanı olarak. 1907 Fenerbahçe Derneği olarak “1907 Fenerbahçe eSpor” isminde bir takım kurduk. İlk mevsimimiz olan 2017 Kış mevsiminde yarı finale kadar geldik. Şimdi yaz sezonu başladı ve çok çalışan bir takımımız var. Eğer bir gün Çin’de Türk spor takımları forma satacaksa, bu eSpor sayesinde olacak. Biz ise dünyada en çok değişik eSpor dalında mücadele veren takım olmak istiyoruz. Ben kendimi bu işe tam kaptırdım desem yeridir. 14-24 yaşında gençlerin Türkiye’de en çok neyle uğraştığını anlamak istiyorsanız, eSpor dünyasına mutlaka bir göz atmanız gerekir.

 

***

 

 

Onun dışında üniversitelerde düzenli bir şekilde gençlerle buluşmaya çalışıyorum. Genelde haftada bir tane konuşmam veya sohbetim oluyor. Bu sene Mart sonunda Harvard Business School mezunu olarak “Graduation Speech‘lerinden birini yaptım. Eşsiz ve tarif edilmez bir deneyim olarak nitelendirmek istiyorum. Konuşma yaparken çok nadir heyecanlanırım ama bu konuşma öncesi güzel bir heyecan içindeydim.

 

 

 

 

 

Tabii ki hayatıma son dönemde birbirinden güzel insanlar girdi. Zaten varolan diğer güzel insanlar hayatımı zenginleştirmeye devam etti. Bunun içim her zaman çok müteşekkirim.

Bu yazıyı uzun bir aradan sonra ufak bir merhaba yazısı olarak kabul ederseniz, çok sevinirim. Bundan sonra daha düzenli yazmaya geri döneceğim. Ve bu düzenli yazmak olayı sadece kendi blogum için geçerli olmayacak.

 

***

 

 

 

“Hayallerinizi gerçekleştirmezseniz, gerçekler hayallerinizi yok eder”

 

 

 

 

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

7 Responses
 • tasdemir
  Haziran 18, 2017

  Yılın güzel bir özeti olmuş, elinize sağlık. Özellikle Tüsiad’da Erol Bilecik ile birlikte başlayan digital ve teknoloji tarafı daha güçlü yapıda olan üyelerin yönetime gelmesinde sizinde katkınız olacağına eminim. Bence Erol beyde sizde bu bakımdan çok güzel örneksiniz bir bakıma yıllarca devam eden sanayi binlerce metrekare fabrika olmadan çok büyük yatırımlara imza attınız üstelik bunuda çok kısa sürede başardınız. Tüsiad üyeleri bu tür teknolojik girişimler kuramasa bile en azından bu değerlerin farkında olup küçükte olsa yatırım yapılabilirliği anlatmak için bence çok iyi bir örnek. Umarım buradaki rolünüz daha değerli olur. Hayatta başarılar.

 • Özkan Yılmaz
  Temmuz 8, 2017

  Güzel detaylı bir açıklama. Elinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim..

 • Sinan Kurt
  Temmuz 28, 2017

  Başarılarıızın devamı dileerim sina hocam, gerçekten taktir ettim yeniliğe açık harika bir insansınız..

 • ferhat
  Eylül 1, 2017

  Bu güzel yazı için sizlere çok teşekkür ederim 🙂

 • Hasan
  Nisan 3, 2018

  Yararlı bir içerik

 • TYT Konuları
  Haziran 5, 2018

  Güzel içerik olmuş. Yılın en başarılı özeti diyebilirim.

 • ALi
  Eylül 3, 2018

  Başarılarınızın devamını dilerim, güzel bir açıklama oldu bana