Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

eTicaretin içinden perakende sektörüne bir bakış açısı…

eTicaret nispeten yeni bir olay 🙂 Yeni derken, 20 senedir hayatımızda. eTicaret birşeyleri değiştiriyor, bunun hepimiz farkındayız. Ama değiştirilen tarafta durduğumuzda bu değişimi görmemek için elimizden geleni yapıyoruz. eTicaret tarafından bakınca da o değişimi hergün hissediyorsunuz.

Kaynak: Mary Meeker sunumu, Venturebeat Değişimi görmemezlikten gelip, kendinizi yenilememenin bedeli bazı zaman çok yüksek olabiliyor: Britanika Ansiklopedileri (Encyclopedia Britannica) dünyanın gelmiş geçmiş en köklü ve en saygın ansiklopedisi. Kuruluşundan 244 sene sonra – 2012 senesinde – bu ansiklopedi artık sadece online olarak sunulacak. Bir daha kitap olarak basılmayacak. Bu çok köklü bir karar gibi dursa da, 20 senelik bir hatalar zincirinin son halkası: 1990’da Britanika ansiklopedileri senede 120 bin lügat satıyormuş. 1993 senesinde Microsoft Encarta‘yı 99 dolara satışa sürdüğünde, ansiklopedinin satışları azalmaya başlamış. 2001’de Wikipedia büyüme başladığında, ansiklopedinin yıllık satışları 30-40 binler civarındaymıs. 2008’de onlara ilk tokadı atan Microsoft Encarta kapandığında, satışlar artık 15 – 20 bin aralığına düşmüş. Bu sene de artık basılmayacağı açıklanmış. Peki, bu hareketi 2012’de değil, 1993’de yapmış olsalardı acaba neler değişirdi? Herhalde hayatımıza Wikipedia girmezdi veya girse bile daha değişik bir boyutta olurdu. Britanika Ansiklopedileri dünyanın bir numaralı bilgi kaynağı olabilirdi. Bence 244 senelik bir şirketi bir anda yeniden yaratmış olurlardı. Her neyse, bence büyük bir fırsat kaçmış oldu ve Britanika yönetimi 20 sene boyunca kendini kandırdı (“bu değişim bizi etkilemez…” “son 244 senede neler gördük neler”… gibi).

***

eTicaretin en çok değiştirdiği sektör ise perakende sektörü. Ve değişimin daha başındayız:

Eskiden bir dükkana gidip istediğiniz ürünü almak dışında bir alternatifiniz yoktu. Bugün öğle arasında internet üzerinden istediğiniz ürünü satın alıyorsunuz. Beğenmezseniz, istediğiniz gibi iade ediyorsunuz. Dükkandaki satıcının önemi azalıyor, ama internet sitesindeki tavsiyeler ön plana çıkıyor. Birde bu satın almayı perakendecinin sitesinden değil, genelde bu ürün grubunu satan bir eTicaret şirketinden yapıyorsunuz (biz de bunlara dikey eTicaret sitesi diyiyoruz). Örnekleri çok var: Zappos, Zizigo ve nice başkaları.

***

Eskiden olduğu gibi Window Shopping için sokaklarda ve AVM’ler gezmenize gerek kalmadı. İlham kazanmak istiyorsanız, bu gezintiyi internet üzerinden yapmanız çok kolay (One Kings Lane, Fab ve nice başkaları).

***

 

Eskiden indirim kuponlarınızı bir yerlerden biriktirip indirim almaya çalışıyordunuz. Bugün Grup Satınalma sitelerinden indirim satın alabiliyorsunuz (Groupon, Grupfoni, Grupanya ve nice başkaları).

***

 

Eskiden fiyatları kıyaslamak için dükkan dükkan geziyordunuz. Bugün ise fiyatları kıyaslamak her zamankinden daha kolay. Özellikle elektronik ürünler için (Ucuzu, Akakçe, Cimri ve nice başkaları).

***

 

Eskiden sezon sonunda indirimleri yakalamak için uzun kuyruklarda beklerdiniz. Bugün internette, her gün bir iyi bir indirim yakalama fırsatına sahipsiniz (Vente Privee, Markafoni ve nice başkaları).

***

 

Eskiden beğendiğiniz bir ürünü üç – beş arkadaşınıza anlatırken, taş çatlasa ofisteki insanlarla paylaşabilirken, bugün paylaşmak kadar kolay bir şey yok. İster yorumla, ister sadece görsel olarak (Instagr.am, Pinterest, Facebook ve nice başkaları).

***

Eskiden çok özel ürünler için eşe dosta sorulurdu, bir usta aranırdı. Bugün ise tamamiyle bireysel üretim yapabilen yapılar hızla çoğalıyorlar (Shapeways, Zazzle ve nice başkaları).

***

 

Eskiden nakit ve kredi kartıyla ödenirdi. Yakında ise alternatif ödeme sistemleri Türkiye’de de hayatımıza girecek, yurtdışında çok daha ileri noktalardalar. Ödememiz tarzımız bile değişik olacak (Square ve nice başkaları).

***

Perakende sektörü bu değişime daha yeterli olacak stratejiler üretmedi. Durumları Basın Yayın gruplarının eski durumuna benziyor: Herkes gazetelerin offline reklamlardan gelen gelirlerinin azaldığını ve bunların online tarafta telafi edilmesi gerekliliğini anlamıştı. Bu nedenle Basın Yayın grupları genelde Araba, Emlak ve Kariyer sitelerini ya kurmuşlar ya da satın almışlardır. Böylece ilanlar hem gazetede hem de aynı anda online sitede çıkar. Sonuç olarak Basın Yayın grupları gelirlerini telafi edip, geliştirmişlerdir. Medya tarafı sanki içinde bulunduğu durumu çözmüş gibi duruyor, özellikle yurtdışındakiler.

Peki Perakende? Perakendede benzeri çözümler daha göremiyorum. İstisnalar kaideyi bozmuyor tabii: Dünya çapında Walmart ilginç deneyler yapıyor ve offline / online dünyaların kesiştiği noktalarda neler yapılabileceğini deniyor. Otto gibi büyük grupların senelerdir sürdürdüğü ve başarılı internet yatırımları var.

Dünyada gördüğümüz güzel örnekleri daha Türkiye’de göremiyoruz. Türk perakendesinin son iki senede uyguladığı temel strateji ise şöyledir: başarılı internet iş modellerini kendi bünyelerinde kurup, hem internete hem de kendilerine rekabet yapmaktı. Kendi bünyesinde kurmayanlar ise, ortaklaşa bir şekilde eTicarete girdiler. Bu yapılar kısa vadeli herkese bir heyecan verdi ama perakende kendisine ve piyasalara yenilikçi birşey katmamış oldu.

Onun dışında, genelde Türk perakendesinin eTicaret’teki indirimli alanlara kaydığını görüyorum. Burada da istisnalar kaideyi bozmuyor: Mesela Beymen’in internet sitesi sezon ürünlerini servis ve stil unsurlarını ön planda tutarak, satışa sunuyor. EnModa ve benzerleri de var ama bunlar genelde bağımsız internet grupları ve girişimcileri tarafından hayata geçirilen yapılar. Hadi onu geçtim, en büyük markalarımızın bile daha kendi satış yaptığı siteleri yok veya yapım aşamasında.
Perakende sektörü ne yapmalı? eTicaretin içinden biri olarak beş tavsiye paylaşmak istiyorum:

1. Kendi sitenizi mutlaka kurun. Sitenin bir satış noktasından çok, bir imaj ve müşteriye dokunma noktası olacağı beklentisiyle yaklaşın. Örnek olarak Nike.com’u vereyim. Belki tek bir markanın yarattığı aldığı trafik açısından dünyanın en başarılı sitesi. Tüm güzelliğine ve trafiğine rağmen, zappos.com’da satılan Nike markalı ayakkabı sayısı daha yüksek. Neden? Zappos.com en geniş ayakkabı seçeneğini sunan, tamamiyle satış odaklı bir site.

2. Mevcut internet siteleriyle işbirliğine girin. Birinci maddedeki Zappos örneğinden yola çıkarak, değişik satış kanallarında olun. Nike hem kendi sitesinde ürünleri satışa sunuyor, hemde Zappos.com ile çalışıyor. Multi-channel dedikleri bu oluyor. Bunu yaparken, bir konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Multi-channel herkesle çalışmak demek değil. Ayakkabı örneğinden gidelim: Nike, Zappos.com ve aynı servis kalitesini sunanlarla beraber çalışıyor. Yani sitedeki iade şartları nasıl, telefonla ulaşım nasıl, kaç günde gönderiyor, sizin ürünlerin resimleri nasıl çekiliyor vs. Bence her (moda) perakendecisi kendi kalite çizgisini belirlemeli ve bunu uygulamalı. Mesela kiminle çalışırsanız, çalışın bu dikey eTicaret sitesinin en fazla 48 saat içinde gönderim yapması, en az 30 gün iade kabul etmesi VE 7/24 telefon üzerinden ulaşılabilir olması şartlarını aramanızı öneririm.

3. eTicaret işinizi diğer işlerden ayırın. Bu çok önemli – zira şirketiniz son senelerde dükkan açarak, üretim yaparak büyüdüyse, bu deneyimleri eTicarette kullanamayacaksınız demek. eTicaret’ten sorumlu liderin kesinlikle ana işten sorumlu yönetime bağlı olmaması lazım. eTicaret liderinin sizin ana işinizdeki Genel Müdüre değil, Yönetim Kuruluna raporlaması daha doğru olacaktır. Zaten beş ila yedi sene sonra, satışlarınızın büyük bir bölümü online satışlardan gelecek :)… (buna inanmıyorsanız, baştaki Britanika Ansiklopedisi hikayesini bir daha okuyun. Onlar da inanmıyordu).

4. eTicaret yaparken kendi sitenizi kurmakla işin bittiğine inanmayın. Asıl ondan sonra başlıyorsunuz. Zaten tek hedef kendi sitenizi kurmak değil. Mevcut siteler üzerinden satış yapabileceğiniz gibi, mevcut ve başarılı yapılara ortak olabilirsiniz. Mevcut ve başarılı yapılara ortak olmak yüksek yatırımlar gerektiriyor. Bunun alternatifi ufak ve genç şirketlere girmek. Bu alanda değerlendirmeler çok daha düşük oluyor. Risk profili ise ciddi bir şekilde yükseliyor. Herkesin değişik zamanlarda değişik ihtiyaçları olabilir ve bunlar için değişik ortaklık veya işbirliği modelleri söz konusu olabilir.
Uzun vadeli düşünerek, bir eTicaret stratejisi geliştirmek gerekiyor: kendi sitenizin hedefleri ve ona göre beklentileri, ortaklıklar veya işbirlikleri üzerinde kendi grubunuza katma değer sağlamanız ve bunlara ne kadar bütçe sunabileceğiniz ön planda olmalı.

5. eTicaret ve perakendenin kesiştiği noktada bir çok yenilik ve geliştirme sizleri bekliyor olacak. Bu yeniliklerin güzelliği, heryerde çalışmış olsa da sizin ürünleriniz, sizin yapınız ve sizin sitenizde başarılı olup, olmayacağı. Hediye kuponu konusunda Wrapp belki yeni bir dönem açabilir. Müşteri derginiz varsa, Flipboard doğru erişim kanalı olabilir. Mağazanızdaki müziği CD olarak satıyorsanız, Spotify’da olmasını sağlamanız önemli oluyor. Dev panolar yerine, bu panolarda sergilediğiniz ikonları, insanları 3 boyutlu animasyon ile hayata geçirin. Neden bir Freddie Mercury sizin mağazanızda (ve sitenizde) dans etmesin? Mobil stratejinizi geliştirin. Belki kendi siteniz kadar önemli bir boyut. Mobil strateji geliştirirken, üç sene sonrasını düşünerekten, geliştirin.
Değişimin önünde durulması imkansız. İnternet ve eTicaret’in karşısında durmakta imkansız. Hiçbir şey yapmadan durmak ise, karşısında durmaktan beter. Türk perakendesi son yirmi senede inanılmaz başarılara imza attı. Yüzlerce yeni satış noktası açtı. Türkiye’de durmadı, başarısını önce çevremizdeki ülkelere ondan sonra da dünyanın en uzak köşesine kadar taşıdı. eTicaret konusunda da aynı ivme ve coşkuyla başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğinden hiç kuşkum yok. Bunu yaparken, yukarıdaki “eTicaretin içinden birinin” bakış açısı umarım yararlı olur.

eTicaret büyük bir pasta olacak ama daha hep beraber büyütmemiz gerek.

86 Responses
 • ozer kircak
  Eylül 24, 2012

  Yazdığınız şeylerin doğruluğunu onaylamamıza gerek yok. Sektörün kıyısından biraz geçen biri için bile anlamlı sözler… Peki biz genç yöneticiler, 30x30m bir dükkanı holdingleştiren 65yaşındaki patronumuza seo’yu, backlink’i, müşteri memnuniyetini, sorgusuz iadeyi nasıl anlatacağız?

 • Sina Afra
  Eylül 24, 2012

  @Ozer – 65 yasındaki patronunuza SEO’yu, backlink’i müsteri memnuniyetini ve sorgusuz iadeyi anlatmayın. Eger hicbirsey degismezse, neler olacagını anlatın.

 • ozer kircak
  Eylül 24, 2012

  Cevap için teşekkür ederim…

 • Önder Eren
  Eylül 26, 2012

  her perakendecinin mutlaka okuması gereken bir yazı. elinize sağlık. genelde biz anlattığımızda biraz önyargı ile yaklaşıyorlar ama bu yazının linkini göndermek eminim işe yarayacaktır. teşekkürler

 • Erdem Yurdanur
  Eylül 26, 2012

  Sevgili Sina,

  Ozellikle Britannica ornegi ile cok iyi ifade ettigin, degisime ayak uyduramayanlarin basina gelecekleri ozetledigin yazina, ben de mobil konusunda birseyler soyleyerek katkida bulunmak istiyorum.

  En az 2-3 yildir her yerde mobil cihazlar uzerinden internet erisiminin oneminden ve de ne kadar populer hale geldiginden bahsedilse de, eticaret sitelerinin cok az bir bolumunun bu konuda yatirim yapmasi anlasilabilir bir durum degil bana gore. Bu arada yapilacak yatirim cok da maliyetli bir yatirim degil, sadece web arayuzlerinin mobil cihaz arayuzlerine gore optimize edilmesi ile bile buyuk farklar yaratilabilir.

  Eticaret konusunda uzman birisi degilim, ama content konusunda yillarini harcamis birisi olarak, onumuzdeki birkac yil icinde her turlu siteye oldugu gibi eticaret sitelerine de mobilden erisimin webden daha fazla olacagina inaniyorum ve o zaman da simdiden bu konuda yatirim yapanlarin arayi coktan acmis olacaklarini dusunuyorum.

 • sukru
  Eylül 27, 2012

  Merhabalar,
  Kafama takılanları söylememe musa edin,
  -Wallmart online öde mağazadan al. (siz de değinmişsiniz ama üstü kapalı)
  -Blick and click; istersen online al, istersen de ürünü online incele ama mağazadan al (e-bebek.com)
  -LCW’nin, -bana göre- başarılı e-ticaret uygulaması. (defacto peşinden geliyor)

  Benim, yazınızdan anladığım;
  ey markalar, kafanıza göre iş yapmayın, site açacaksanız da açın ama imaj sitesi olsun, hadi bi e-ticaret sitesi açtınız, gene de bizlerle çalışmaya devam edin yoksa geri kalırsınız.
  Sina bey sizi seviyorum ama yazınız bana bunları düşündürdü, kusurum varsa affola.

 • Deniz
  Eylül 29, 2012

  E-ticaret sistemi satan bir firmayla yakından çalışmış biri olarak söylüyorum. e-ticarete giren bir firma sistemi kurduktan sonra hemen satış yapacağını sanıyor. Bu nedenle bu girişimlerin neredeyse tamamı hüsranla sonuçlanıyor. Burada szinde dediğiniz gibi bir yardımlaşma yok. E-ticaret sistemini satan firmalar bile sattıktan osnra doğru dürüst destek vermiyor. Yenileme zamanı geldiğinde ise efendim işte sektör çok hızlı büyüyor bakın devam edelim size şöyle avantajlar sağlayacağız hemen satışa başlayacaksınız gibi bir sürü name dinliyorsunuz. Küçük ve orta ölçekli girişimlerin çok şansı yok. Zaten hatayı e baştan yaparak herkesin yaptığı aynı sistemi aynı yerden alarak satmakta yapıyorlar. İnovasyon ve yaratıcılık yok.

 • Sina Afra
  Eylül 30, 2012

  @Erdem, o kadar haklısın ki. Mobil her gecen günle hepimiz icin daha önemli oluyor.

 • Sina Afra
  Eylül 30, 2012

  @Sukru, örnekler güzel. Ama ana mesaj “bizle calısın, yoksa geri kalırsınız” degil. Perakende sektörü baska bir bakıs acısına sahip olmalı diye düsünüyorum. Perakende bakıs acısıyla online sektör’de basarılı olmak cok kolay degil.

 • doa kozmetik
  Ekim 3, 2012

  sina bey çok haklı, operasyonel maliyetler o markaların bireysel yatırımlarını karşılamaz, perakendeci dediğiniz malı koyar koymaz satış bekler, öyle müşteriyle uğraşacak kargo kahrı tanıtım maliyetleri falan katlanabilecekleri bir şey değil. sina beyin aslında ana demek istediği çok farklı bir gelecek tahayyülü, işte kıyamet tam bu noktada kopacak, 10 sene sonra, yüksek kiralar, operasyonel maliyetler ve e ticaretin baskısına dayanamayacak bir perakende söz konusu, işte o nokta da, bu işlerin internet mağazacılığını yapanlar, lojistiğini sağlayanlar kazanacak. yoksa 15 000 dolar kirayla bir markanın ürününü satan avm mağazaları bu trendin önünde duramaz. zaten zannımca markafoni vb. lerini daha düşük fiyatlarda satışa gene markalar baskılıyor, yardan ve serde geçemeyerek. ama nasıl ki küçük esnaf öldüyse devasa rekabete dayanamayıp, devasa mağaza işletmeleri de e ticaret rekabetine dayanamayacak.

 • İlkay
  Ekim 5, 2012

  Çok büyük bir internet projem var, sunumlarımı yollamak ve fikrinizi almak istiyorum bir yatırımcı gözüyle.

 • Mustafa
  Ekim 6, 2012

  Çok guzel bir yazi .Teşekkürler Sina .Bende E-ticaret sitesi kurdum hemde 2 yil once,fakat yaptıgım yatırım tutarı şuanki kurdugum isin yuzde 1 i kadardı.Belkide gercekten inansaydim biraz ciddi kaynak ayırsaydım suanki kazandıgımın 100 katı kazanabilecektim.Artık tren kaçtımı diye sorarken kendime, buyazıyı okuyunca trenin alacagı cok yol varoldugunu anladim ve bu işe ciddi yatırım yapmaya karar verdim.
  Tekrar teşekkür ederim.

 • e-ticaret
  Ekim 14, 2012

  Merhaba Sina bey,
  Öncelikle e-ticaret konusunda böyle bir yazı için teşekkür etmek istiyorum. Çünki ben 6-7 yıldır e-ticaret sektörü içindeyim 10 dan fazla şirket ve farklı sektörlede çalıştım. Bir çoğunda işin içinde yönetici bazı zaman müşteri ilişkileri vs. satış yapan firma temsilcisi iken şimdi ise e-ticaret yazılım geliştirme ve sektörel e-ticaret destegi veriyorum. Yukarıda verdiğiniz örnekler, e-ticaretin gelişim süreci ve büyüyecek olan pasta ve payları gerketen çok doğru. Ama maalesef göbekli dediğim firma sahipleri ve patronları kendi işlerinde (perakende) de göstermiş oldukları başarıları maalesef e-ticaret alanında gösteremiyorlar. Sizinde 3. şıkta söylediğiniz gibi.
  Firma sahipleri zannediyorlarki işlettiği dükkanı gibi e-ticaret mağazamı iştemem lazım, zannediyorlarki bu şirket veya bu parakende böyle kuruldu e-ticaretimde böyle kurulmalı vs. gibi çok üzücü hataları var. İnanın vizyonu geniş teknolojiye ayak uydurabilen sektörel anlamda e-ticaretini yönetebilenler çok para kazanıyorlar sanal alemden.
  sözü fazla uzatmak istemiyorum. görüşleriniz ve yorum yapan herkese teşekkürler
  İnş.Allah gelecekte sektörel anlamda e-ticaretin varlığını yönetimini en iyi yapanlar arasında daha çok türk şirketleri görürüz.
  İsmail SEZERSOY

 • Teknik Sorular
  Ekim 25, 2012

  Ne yazıkki e-ticaret satışları içinde perakende satışların oranı çok az umarım daha çok olur

 • Yenal
  Kasım 18, 2012

  Sina Bey,sıfırdan baslayıp büyümeye calısan e-ticaret sitelerine büyüme konusunda düzenli reklam mı,maliling mi önerirsiniz? Suan aylık 450-500 bin ziyaretciyi tamamen reklam ile alıyorum,bu benim birinci yılım,satıs alanım giyim sektörü.Ayrıca yazınızda 30gün iade şartından bahsetmişsiniz,bu sizce kurumsallığa uygun bir davranıs mı yoksa kar marjının azalmasını kabul etme mecburiyeti mi?

 • Osman N. Hömek
  Kasım 28, 2012

  @Deniz, eticarete başladığında, anında satışa başlamanın önemli yollarından birisi, marketplace ler (gittigidiyor, yenicarsim, sanalpazar, arabulvar) gibi.

  Sina Bey, marketplace lerde varolmak, diğer tüm kanallardan daha ucuz, geri dönüşleri de çok hızlı. Kariyerinizdeki marketplace tecrübenizi de katarsak, ne dersiniz dijitalAVM ler sizce riskli mecralar mı?

  Ah şu kargocular biraz daha dijitalleşebilse..

 • Kennith Q. Quinn
  Ocak 19, 2013

  Eskiden beğendiğiniz bir ürünü eskiden üç – beş arkadaşınıza anlatırken, taş çatlasa ofisteki insanlarla paylaşabilirken, bugün paylaşmak kadar kolay bir şey yok. İster yorumla, ister sadece görsel olarak (Instagr.am, Pinterest, Facebook ve nice başkaları).

 • That is very fascinating, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social networks!

 • nike air max
  Mayıs 13, 2013

  Thank you for share very good knowledges. Your web is very goodI am impressed by the information that you have on this blog. It shows how well you understand this subject. Bookmarked this page, will come back for more. You, my friend, ROCK! I found just the information I already searched everywhere and just couldn’t find. What a perfect site. Like this website your website is one of my new favs.I like this data presented and it has given me some sort of commitment to succeed for some reason, so keep up the good work!

 • What’s up, its fastidious article on the topic of media print, we all be aware of media is a fantastic source of facts.

 • chaussure timberland homme
  Haziran 7, 2013

  Self-deprecation is more Clements’s style.Prefer a real buckskin pocket book to hold not merely anyone r cards and cash however, your checkbook at the same time you would then love to see that there are stylish designs of designer checkbook purses also.

 • mulberry store
  Haziran 9, 2013

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thank you for providing these details.

 • handbags on sale mulberry
  Haziran 9, 2013

  I for all time emailed this web site post page to all my associates, since if like to read it then my contacts will too.

 • burberry store mulberry
  Haziran 9, 2013

  Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an e-mail if interested. Cheers!

 • christain loubtion
  Haziran 9, 2013

  What’s up it’s me, I am also visiting this website regularly, this website is really pleasant and the viewers are really sharing pleasant thoughts.

 • prada handbags mulberry
  Haziran 9, 2013

  I am actually happy to read this blog posts which includes lots of valuable facts, thanks for providing these kinds of information.

 • mulberry handbags
  Haziran 9, 2013

  Thanks a bunch for sharing this with all people you actually know what you’re talking approximately! Bookmarked. Kindly also consult with my website =). We will have a link change agreement between us

 • I pay a quick visit every day some blogs and sites to read articles, however this web site provides feature based articles.

 • Actually no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other viewers that they will assist, so here it happens.

 • chistian loubiton
  Haziran 9, 2013

  Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I have really loved surfing around your weblog posts. After all I will be subscribing on your feed and I hope you write again soon!

 • christian louboutina
  Haziran 9, 2013

  What i do not realize is actually how you’re not really much more smartly-favored than you may be now. You are so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t fascinated unless it’s one thing to do with Lady gaga! Your individual stuffs ecellent. All the time deal with it up!

 • handbags wholesale mulberry
  Haziran 9, 2013

  It’s nearly impossible to find educated people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • cheap handbag mulberry
  Haziran 9, 2013

  This article presents clear idea designed for the new visitors of blogging, that actually how to do running a blog.

 • Claudette
  Haziran 10, 2013

  Good article. I will be experiencing some of these
  issues as well..

 • balenciaga handbags mulberry
  Haziran 10, 2013

  I blog often and I seriously thank you for your information. The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 • christian louboten
  Haziran 10, 2013

  Hi! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • cheapoakleysholbrook
  Haziran 14, 2013

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It is the little changes that will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

 • most expensive sunglasses
  Haziran 14, 2013

  After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 • solsticesunglasseshouston
  Haziran 14, 2013

  Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding anything fully, except this paragraph gives good understanding even.

 • militarydiscountoakley
  Haziran 14, 2013

  Hi to every one, the contents existing at this site are truly awesome for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 • oakleyssunglassesonsale
  Haziran 14, 2013

  Good site you have got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 • weird sunglasses
  Haziran 14, 2013

  You ought to be a part of a contest for one of the most useful websites online. I’m going to recommend this site!

 • sunglassstation
  Haziran 14, 2013

  You are so interesting! I do not believe I’ve truly read a single thing like that before. So nice to find someone with some unique thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 • free oakleys sunglasses
  Haziran 15, 2013

  Great blog you’ve got here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 • cheap sunglasses sale online
  Haziran 15, 2013

  Hello mates, pleasant article and pleasant arguments commented here, I am in fact enjoying by these.

 • oakley over the top
  Haziran 15, 2013

  I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this site is genuinely fastidious.

 • oakley headquarters
  Haziran 15, 2013

  I visited many websites except the audio feature for audio songs present at this web site is actually excellent.

 • aldo sunglasses
  Haziran 15, 2013

  Fantastic goods from you, man. I have be mindful your stuff previous to and you are simply too magnificent. I really like what you’ve obtained right here, really like what you are saying and the way in which during which you are saying it. You are making it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific website.

 • solsticesunglasseswiki
  Haziran 16, 2013

  Quality posts is the important to be a focus for the viewers to pay a visit the site, that’s what this site is providing.