Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Markafoni / MIH-Allegro

Posted on 0

Uzun süredir üstünde çalıştığımız bir süreci tamamladık, mutluyuz.

Biliyorum, herkes detayları merak ediyor ama yeni ortağımızla olan anlaşmamız doğrultusunda, detayları paylaşmıyoruz.
Türkiye pazarı için önemli bir adım daha atıldı, ülkemiz için yeni bir benchmark daha oluştu ve piyasamıza global ve heyecan veren bir yeni oyuncu katıldı.

Markafoni’yi bugüne getiren ekibimize ortaklarım Tolga ve Ahmet adına da teşekkür etmek istiyorum – herbirinizin özverisi ve heyecanı markafoni’yi buraya getirdi. Dile kolay, artık 370 kişi olduk ve büyümeye devam ediyoruz. Yeni ufuklara doğru…

*** *** ***

Basın açıklaması (please find the english press release below):

Türkiye’nin en büyük 3. e-ticaret kuruluşu olan markafoni’nin hisselerinin %70’e yakını, 129 ülkede faaliyet gösteren, 23 milyar dolarlık multimedya devi Naspers’a bağlı MIH – Allegro tarafından satın alındı. Türk internet pazarına ciddi bir dinamizm kazandıracak olan bu gelişme, markafoni’nin global bir marka olmasında da önemli rol oynayacak.
Köklü ve çokuluslu multimedya devi Naspers, sahip olduğu MIH – Allegro şirketi aracılığıyla Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü markafoni’nin hisselerinin %70’e yakınını satın alarak Türk internet dünyasına giriş yaptı. MIH – Allegro’nun gerçekleştirdiği satınalma, markafoni Türkiye, markafoni Ukrayna ve markafoni grup şirketleri bünyesinde bulunan, Türkiye’nin en büyük online ayakkabı mağazası Zizigo’yu içeriyor.
Türk internet dünyasını hareketlendirecek bu gelişme halihazırda Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan’da da faaliyet göstermekte olan markafoni’nin 129 ülkede faaliyet gösteren Naspers’ın geniş ağından yararlanmasına imkan vererek global bir marka olma sürecini hızlandırması açısından önem taşıyor. MIH- Allegro da Türkiye’nin en büyük 3. e-ticaret kuruluşu olan markafoni’nin %70’e yakın oranda hisselerini satın alarak, hızla gelişen Türk internet pazarında etkin bir şekilde yer almayı planlıyor.
Söz konusu satınalmanın ardından markafoni’nin hisse yapısında da değişiklik oldu. Kurucu ortaklar haricindeki eski yatırımcıların çekilmesiyle beraber, markafoni’nin hisseleri, markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Tatari, markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emre Sarı ve MIH-Allegro arasında paylaşılmış oldu. Ancak hisse dağılımındaki bu değişiklik, yönetimi etkilemeyecek. Eskiden olduğu gibi yönetimin başında markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra, markafoni Yönetim Kurulu Üyeleri Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı olacak.

markafoni hakkında
www.markafoni.com
Online moda ve lifestyle’ın ikon markası haline gelen Türkiye’nin ilk ve lider özel alışveriş kulübü markafoni aylık 12 milyon ziyaret sayısıyla özel alışveriş pazarında liderliğini sürdürüyor. Davet yoluyla üye kabul eden markafoni, giyim, aksesuar, kozmetik ve dekorasyon başta olmak üzere pek çok kategorideki seçkin markaları yüzde 90’a varan indirimlerle üyelerine sunuyor. markafoni, markafonicity uygulamasıyla üyelerine seçkin moda mağazalarına özel indirim kuponlarına sahip olma fırsatı veriyor. Türkiye’nin en büyük 3. e-ticaret kuruluşu olan ve özel alışveriş kulüpleri arasında lider olan markafoni’nin 3.5 milyon üyesi bulunuyor. 7/24 müşteri hizmetleri uygulamasıyla Türkiye’de kesintisiz müşteri desteği sunan ilk özel alışveriş kulübü olan markafoni’de 350’nin üzerinde uzmandan oluşan bir ekip görev yapıyor ve 10 saniyede bir ürün satılıyor.

Naspers hakkında
www.naspers.com
Bugün dünyanın önde gelen uluslararası medya gruplarından biri olan Naspers, 1915 yılında halka açık limited şirket olarak kuruldu. 1994 yılında Johannesburg Menkul Kıymetler Borsası (JSE)’na kabul edilen Naspers’ın Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda Amerikan Tevdi Makbuzu (ADR) kaydı da mevcuttur. Son 20 yıl içinde şirket, tek bir ülkede faaliyet gösteren geleneksel basılı medya şirketinden, 129 ülkede farklı sahalarda ve pazarlarda faaliyet gösteren 23 milyar dolar piyasa değerine sahip dev bir multimedya şirketine dönüşmüştür. Grubun ana faaliyetleri arasında internet platformları (ticaret, topluluklar, içerik, iletişim ve oyun odaklı olmak üzere) pay TV, basılı medya (yayın, dağıtım ve dergi, kitap, gazete basımı dahil) ve ilgili teknolojilerin sağlanması bulunur. Naspers’a bağlı şirketlerin büyük çoğunluğu, bulundukları pazarda öncü kuruluşlar arasında yer alır. Grubun en belirgin faaliyetleri ise gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşmektedir. Bunların başında Güney Afrika, Sahraaltı Afrika’nın geri kalanı, Çin, Latin Amerika, Merkez ve Doğu Avrupa, Rusya ve Hindistan gelir.

ENGLİSH:
Nearly 70 percent of the shares of markafoni, the third biggest e-commerce company in Turkey, has been acquired by MIH-Allegro; a subsidiary of Naspers, operating in 129 countries with 23 billion dollar market value. The acquisition is expected to bring dynamism to the Turkish internet market and also to take a leading part for markafoni in the process of its becoming a global brand.
Multinational multimedia company Naspers has penetrated to the Turkish internet market by purchasing —through MIH-Allegro— nearly 70 percent of the shares of markafoni, the first and leading private shopping club in Turkey. The acquisition includes markafoni Turkey, markafoni Ukraine and Zizigo, the biggest online shoe store of Turkey.
This development, which will bring new dynamics to the Turkish internet market, is also important for markafoni in the process of becoming a global brand. markafoni has already been operating in Ukraine, Australia and Greece, and will now benefit more from Naspers’ huge network. MIH-Allegro plans to take a leading part in Turkey’s fast growing internet market by acquiring a controlling interest of markafoni.
After the acquisition, the share structure of markafoni has been changed. With the exit of the existing investors except the founders, the shares of markafoni has been distributed among by Sina Afra, Chairman, Tolga Tatari and Ahmet Emre Sarı, Board Members, and MIH-Allegro. However, this change will not affect the management. Sina Afra, Tolga Tatari and Ahmet Emre Sarı will remain in charge.

About markafoni
www.markafoni.com
markafoni, first and leading private shopping site of Turkey, maintains its leader position in private shopping sector with 12 million visits per month today. markafoni, accepting its members by invitation, offers to its members sales to 90 percent in outstanding brands in the categories of accessories, cosmetics, decoration and clothing. markafoni, with the application of markafonicity, gives a chance to its members to have sale coupons for the selected fashion stores in the city. markafoni, the third biggest e-commercial companies of Turkey, has 3.5 million members. An expert team of 350 members work for customer satisfaction at markafoni, outstanding with its 7/24 customer services.

About Naspers
www.naspers.com
Incorporated in 1915 as a public limited liability company and listed on the Johannesburg Stock Exchange (JSE) in September 1994, Naspers is a leading multinational media group. The company also has an ADR listing on the London Stock Exchange (LSE).Over the past two decades the group has evolved from a traditional print media business in one country, to a broad-based e-media company in multiple markets. The group’s principal operations are in internet platforms (focusing on commerce, communities, content, communication and games), pay-television and the provision of related technologies and print media (including publishing, distribution and printing of magazines, newspapers and books). Most of Naspers’ businesses hold leading market positions. The group’s most significant operations are located in emerging markets. This includes South Africa and the rest of Sub-Saharan Africa, China, Latin America, Central and Eastern Europe, Russia and India.

10 Responses
 • Suphi
  Temmuz 7, 2011

  ucuzu.com ile yapılacak ortak çalışmayla güzel sonuçlar elde edilebilir. Tebrik ederim umarım markafoni aynı şekilde başarılarına devam eder.

 • Cem Sertoglu
  Temmuz 7, 2011

  Tebrikler! Turk internet sektoru icin cok onemli bir haber.

 • Burak
  Temmuz 7, 2011

  Çok büyük Tebrikler Sina Bey sizin gibi cesaretli ve internete inanan Türk girişimcileri sayesinde bu ülkede girişimci ve girişim sayıları artacaktır. Tüm Türkiye için hayırlı olmasını dilerim.

 • Ayhan Yalcin
  Temmuz 8, 2011

  Tebrik ederim. Umarim atilmis adim hayirli olur.

 • tuba aksu
  Ağustos 17, 2011

  Sina bey öncelikle sizi kutlarım.Ancak Markafoni nin her çalışanı ve sizin çalıştığınız Yurtiçi kargonun bazı çalışanları dikkatli ve titiz değil.Bunu size yazmam uygun mu bilemiyorum ama Yurt içi kargo ile iş yerime gelen ürünüm beni bir kere bile cepten aramadan ulaşılamadı diye Markafoniye geri gönderilmiş.Markafoni için verilen 02122190462 nolu telefon bozuk bir kere meşgul gibi çalıyor kapanıyor. Web den yazıyorum. Cevap geliyor ancak sanki klişe cevaplar varmış da bana en uygun olanı gönderiyorlarmış gibi açık değil. Muhatap bulamıyorum.Parasını ödediğim malımı istiyorum..Son çare size yazmak gibi geldi bana. Buna benzer konular ticari itibarı kemirir. Konuya gereken ilgiyi hassasiyeti göstereceğiniz konusunda hiç şüphem yok.Başarılar ve teşekkürler….

 • tuba aksu
  Ağustos 17, 2011

  Ürünüm elime ulaştı.Ancak eksik olarak belirttiğim noktalarda bir düzenlme yapılması gerektiğine halen inanaıyorum.Teşekkürler….

 • tuba aksu
  Ağustos 19, 2011

  Benimle irtibat kurup konuşan Emre beye ve muhtemelen bunu sağlayan size teşekkür ederim…Başarılar dilerim…

 • Mehmet
  Ekim 6, 2011

  Sina Bey,
  Bu haberi yeni okuyorum ve sizleri tebrik ederim. e-commerce işinde kesin olan sey urunu elinizden ne zaman cıkaracagınızı bilmektir. Dunya capındaki e-commerce le ilgilenen yatırımcılar, şirketler son donemde basarı yakalayan şirketleri -markafoni vs- satın alarak pazara girmeye basladılar. Bu durum pazarın aslında henuz optimum seviyesine ulasmadıgını gelişmeye acık oldugunun kanıtı. Markafoninin satılmasından ciddi bir kazanc saglamıs olabilirsiniz, hala hissedarsınız. Ancak sektorun daha da gelişecegi bu kadar acıkken ve sektorun onculerinden biri olmusken meydanı buyuk balıklara bırakmanız ne kadar dogru oldu?

 • Emre
  Nisan 2, 2012

  Sizleri cok basirili goruyorum ve bu basarinin her gecen gun ilerlemesi cok guzel, devamini dilerim.

 • […] decoration and lifestyle. Markafoni’s success has spread abroad and 70% of its stocks were bought in July 2011 by MIH-Allegro; a subsidiary of Naspers. markafoni.com serves in 8 countries, particularly in Poland and Ukraine. […]