Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Merak ve tutku girişimcileri geliştirir

Posted on 11

Merak ve tutku, bir girişimcinin sahip olması gereken itici güçlerdir. Girişimcinin her iki duyguya da sahip olması durumunda, hiçbir şey onun başarılı olmasına engel olamaz. Her şey hakkında meraklı ve açık fikirli olmak size yeni kapılar açar ve açılan bu kapılardan biri ya da birkaçı, bir sonraki zorluğun üstesinden gelmenize destek olur.

Ben hayatım boyunca hep meraklı bir insan oldum. Merakım beni konfor alanımın dışına da çıkardı. Ne kadar çok merak edersem ve alanımı genişletirsem, o kadar çok geliştiğimi gördüm. 

Peki, merakınızı nasıl avantaja dönüştürebilirsiniz? 

Sadece teknolojiyi, haberleri veya fikirleri değil, insanları da merak edin. Başkalarının deneyimleri, hikayeleri, yolculukları emin olun ilham verecektir.

Herkesten ya da her tecrübeden öğrenilecek bir ders olduğuna her zaman inanın. Tartışın; tartışmak yani fikir alışverişi başka fikirler edinmek için bir şanstır.  Renkli bir hayat kurmanıza yardımcı olur.

Katıldığınız etkinliklerde başkalarıyla sohbet etmek için fırsat yaratın. Örneğin ayda üç etkinliğe gitmek ve bu etkinliklerde en az beş kişiyle konuşmak gibi hedefler belirleyin. Daima soru sormaya çalışın. “Neden” ve “nasıl” olduğunu öğrenin. Size ilham veren farklı konular seçin ve yeni bir şey öğrenmeye açık olun. Yeni biriyle tanışmanın tadını çıkarın ve bu insanlardan hiçbir şey beklemeyin, sadece hikayeleri merak edin. Oluşturduğunuz network’ün faydalarını göreceksiniz. Bir girişimci olarak kurduğunuz bağlantılar işletmeniz için oldukça önemli. Merakınız, güçlü ve ölçeklenebilir bir iş kurma ve yeni fırsatları belirleme kapasitenizi etkiler. Potansiyel yatırımcılarını da bu şekilde tanıyabilirsiniz. Aynı zamanda yeni konular hakkında nasıl bilgi edineceğiniz ve yaratıcı fikirler üretme becerilerinizi nasıl geliştireceğinizi görürsünüz. 

Biz Girişimcilik Vakfı olarak gençlerde bu merakın gelişmesini sağlamaya çalışıyoruz. Girişim kurmamış, girişimcilik potansiyeli ve liderlik kapasitesi yüksek, idealleriyle beslenen üniversiteli gençleri destekliyoruz. Bu gençlere Türkiye’nin en önde gelen girişimcileriyle tanışma ve onlarla düzenli aralıklarda sohbet ve iş dünyasının aslarının bulunduğu bir networke giriş imkânı sunuyoruz. 

Gelelim başarının bir diğer itici gücü tutkuya. Tutkuyu sürdürebilmek zor iştir. Tutkunuz herhangi bir zorluk karşısında vazgeçmemenizi sağlar. Kendinizi geliştirme konusunda fırsat yaratmaya her zaman devam etmeniz lazım.

Bir girişimci olarak işinizi tutkuyla yapıyorsanız amacınız kendinizi geliştirmek olmalıdır. Yatırımcılar ve müşteriler “nedeninizin” yanı sıra tutkularınız ve merakınızdan da etkilenirler. Tutku, sizi daha iyi bir iş yapmaya zorlar, daha iyi bir lider ve girişimci yapar. Tutkusu olanlar tekrar denemekten yılmaz. 

eBay’de çalışırken girişimcilerle tanışmam ve bunun üzerine kendi girişimimi kurmam, yeni şeyler keşfetmeye olan merakım ve yeniliğe olan tutkumdan geliyordu. Bir girişimci olarak tutkunuz, ilerlemenizi sağlıyor. Hayallerinizin gerçek olduğunu görmek için çabalamaktan vazgeçmeyin.